Kulki gejszy – czym są i do czego służą?

Kulki gejszy, nazywane też kulkami Kegla lub kulkami rozkoszy to nie tylko gadżet erotyczny, ale również jeden z najskuteczniejszych sposób na wzmocnienie mięśni dna macicy. Znane są od starożytności. To najczęściej dwie połączone ze sobą kule, wykonane z bezpiecznego i higienicznego materiału, na przykład silikonu medycznego, który jest bezzapachowy i w 100% hipoalergiczny. Wewnątrz każdej z nich znajduje się ciężarek (mniejsza kulka), który porusza się w trakcie wykonywania ćwiczeń z kulkami waginalnymi. Jak prawidłowo wykonać taki trening? O tym za chwilę.

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ KULEK GEJSZY?

Żeby mięśnie Kegla, a więc mięśnie dna macicy, były w odpowiedniej kondycji, wymagają takiego samego treningu, jak mięśnie brzucha czy ramion. Dlaczego to takie ważne? Bo ich dobra forma decyduje o satysfakcji seksualnej, zdrowiu i dobrym samopoczuciu. To właśnie mięśnie dna macicy pomagają powstrzymać przepełniony pęcherz, kiedy do najbliższej toalety mamy kawałek drogi, utrzymują macicę we właściwym położeniu, a także zaciskają się w trakcie orgazmu. Odpowiednia kontrola nad nimi może ułatwić poród, a także wpłynąć na jakość i długość stosunku seksualnego oraz dodatkowe wrażenia, które możemy zafundować sobie i partnerowi. Mięśnie Kegla można ćwiczyć samodzielnie, po prostu zaciskając i rozluźniając je. Ten intymny trening, jak każdy inny, będzie prostszy i bardziej efektywny, jeśli sięgniemy po odpowiednie obciążenie. W tym przypadku – kulki gejszy.

DLA KOGO ĆWICZENIA Z KULKAMI GEJSZY?

Kulki waginalne mogą używać wszystkie zdrowe kobiety, w szczególności:

 • przyszłe mamy, które chcą przygotować się do mniej bolesnego porodu naturalnego
 • kobiety, które zauważyły, że po urodzeniu dziecka mają mniej elastyczne mięśnie pochwy
 • kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu lub bóle kręgosłupa
 • kobiety, które chcą utrwalić efekty zabiegów ginekologii estetycznej
 • panie po 30. roku życia lub w okresie menopauzalnym
 • kobiety, które szukają sposobu na poprawienie techniki seksualnej lub po prostu chcą czerpać więcej satysfakcji z seksu

Kulek nie stosuje się w trakcie menstruacji i infekcji pochwy. Uwaga: przed rozpoczęciem pierwszego treningu warto skonsultować się z ginekologiem! To ważne również w przypadku kobiet w ciąży.

JAK ZLOKALIZOWAĆ MIĘŚNIE KEGLA?

Przed rozpoczęciem zabawy z kulkami rozkoszy, dobrze jest poznać własny organizm i prawidłowo zlokalizować mięśnie, które planujemy ćwiczyć. Jak to zrobić? Wystarczy położyć się na plecach podnieść nogi ugięte w kolanach, wsunąć do waginy dwa-trzy palce i postarać się wokół nich zacisnąć pochwę. Zaangażowane w wykonanie zadania mięśnie to właśnie mięśnie dna macicy. 

JAK APLIKOWAĆ KULKI GEJSZY?

Kulki waginalne wkłada się do pochwy podobnie jak tampon. Tak samo jak on, kulki zaopatrzone są w specjalny sznureczek, który umożliwia ich bezpieczne wysunięcie. Kulki należy wsunąć dość głęboko, żeby nie uwierały w trakcie noszenia. Nie wolno robić tego na sucho – konieczne jest użycie lubrykantu, który nada odpowiedni poślizg. Zbyt duża jego ilość sprawi jednak, że kulki będą  się wyślizgiwać. Dla ułatwienia aplikacji można podnieść jedną nogę i oprzeć ją na przykład na wannie lub krześle.

JAK ĆWICZYĆ Z KULKAMI GEJSZY?

Ćwiczenie mięśni Kegla za pomocą kulek gejszy polega na wprowadzeniu zabawki do pochwy i przytrzymywaniu jej wewnątrz za pomocą zaciskania (zarówno świadomego, jak i mimowolnego) mięśni dna macicy. Co ważne, należy przy tym unikać napinania mięśni pośladków i brzucha. Kulki gejszy działają prawidłowo tylko w trakcie ruchu – spaceru, tańca czy po prostu krzątania się po kuchni. Podczas treningu wykonuje się dwa rodzaje skurczów:

 • Długie skurcze – polegają na zaciskaniu mięśni Kegla w taki sposób, jakby miały podciągnąć w górę piłeczkę
 • Krótkie skurcze – polegają na szybkich seriach zaciskania i rozkurczania mięśni, bez odpoczynku pomiędzy nimi.

Można je łączyć w odpowiednich seriach, na początek na przykład: 15 razy krótki skurcz, 5 razy długi. Podczas wykonywania ćwiczeń warto pamiętać o odpowiednim oddechu: krótki wdech ustami i długi wydech nosem.

JAK POZNAĆ, CZY ĆWICZENIE ODBYWA SIĘ PRAWIDŁOWO?

Żeby sprawdzić, czy prawidłowo ćwiczymy mięśnie Kegla, niezbędne będzie… lusterko. To w nim można kontrolować, czy parineum, a więc odcinek między pochwą a odbytem zaciska się, czy nie. Jeśli nie reaguje, oznacza to, że zaangażowane do pracy są mięśnie pośladków, a nie dna macicy.

JAK DŁUGO ĆWICZYĆ Z KULKAMI GEJSZY?

Chociaż kulki waginalne są przyjazne kobiecemu ciału, nie należy przesadzać z długością intymnego treningu. Początkującym osobom wystarczy kilka minut ćwiczeń, z czasem można wydłużać sesje. Zaawansowane osoby powinny wyjąć kulki maksymalnie po 2-3 godzinach. Najważniejsza w ćwiczeniach mięśni dna macicy jest regularność – dla najlepszego efektu po kulki można sięgać codziennie.

CZY KULKI WAGINALNE POWODUJĄ DYSKOMFORT?

Jeśli waga i wielkość kulek dobrana jest prawidłowo, ich noszenie będzie przyjemnością. Pozwoli poczuć własne ciało, a nawet nabrać ochoty na seks. Nieprzyjemne wrażenie może pojawić się na początku pierwszego w życiu treningu Kegla, ale na pewno szybko minie. Jeśli po wyjęciu kulek z pochwy pojawia się ból przypominający ból menstruacyjny, to oznacza jedno: zakwasy mięśni pochwy, wynikające ze zbyt intensywnego treningu lub obciążenia o zbyt dużej masie. W takiej sytuacji należy zrobić dwa dni przerwy, a ćwiczenia wznowić z lżejszą zabawką.

CZY NOSZENIE KULEK POWODUJĄ ORGAZM?

Samo noszenie czegoś wewnątrz pochwy może być przyjemne i delikatnie stymulować, ale nie spowoduje nieziemskiego orgazmu. Kulki to gadżet zaprojektowany przede wszystkim z myślą o ćwiczeniu mięśni Kegla. A to z kolei już bezpośrednio przełoży się na orgazm w łóżku. Jeszcze jedno – kulki mogą być używane w trakcie seksu, co bez wątpienia spotęguje doznania obydwu partnerów oraz podczas masturbacji.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ KULKI?

Kulki różnią się nie tylko kształtem, ale też wielkością i ciężarem.

 • Występują w wersji pojedynczej (świetnej dla początkujących lub dla kobiet o ciasnej pochwie) lub podwójnej.
 • Większe kulki (o średnicy 3,5 cm do 3,8 cm) są łatwiejsze w stosowaniu, gdyż mięśnie Kegla muszą wykonać mniej pracy, żeby je „przytrzymać”. Zabawka o takich wymiarach będzie stabilnie utrzymywała się w miejscu
 • Mniejsze kulki (o średnicy ok. 3 cm) będą najlepsze dla kobiet, które mają problem z aplikacją większego gadżetu i dla wyćwiczonych pań, których mięśnie spokojnie poradzą sobie ze „złapaniem” niewielkich kulek.
 • Kulki różnią się też ciężarem. Tak, jak w przypadku zwyczajnych ćwiczeń na siłowni, na początek warto sprawdzić swoje siły z mniejszym obciążeniem (świetne będą lekkie kule o wadze ok. 40 gramów), a większe wprowadzać stopniowo. Cięższe kulki mają zazwyczaj od 70 gramów do ponad 100 gramów.
 • Kulki waginalne można nabyć również w tzw. zestawie progresywnym, składającym się z kilku kulek o różnych wielkościach i masie, które można dostosować do aktualnych preferencji.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WIELKOŚĆ KULEK?

Sprawdzoną metodą jest porównanie podanej przez producenta informacji, dotyczącej średnicy kulek z wielkością stosowanego zazwyczaj wibratora czy dildo. Na początek najlepiej wybrać większą wersję zabawki i dopiero później stopniowo eksperymentować z mniejszymi, bardziej angażującymi mięśnie. Dobrym pomysłem jest też zakup wspomnianego wyżej zestawu progresywnego, który można dopasować do aktualnej kondycji i preferencji czy stopnia zaawansowania.

JAK PIELĘGNOWAĆ KULKI?

Po każdym użyciu kulki rozkoszy należy umyć ciepłą wodą z mydłem i dokładnie wypłukać. Przechowuje się je w higienicznym miejscu, najlepiej w pudełku lub woreczku, które większość producentów dołącza do opakowania.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz