CSD Berlin – Christopher Street Day

Co i jak

Parada przechodzi przez główne ulice miasta, zaczynając się na Kurfürstendamm i kończąc pod Kolumną Zwycięstwa. W większości chodzi tu o dobrą zabawę przy muzyce ciężarówek. Mile widziane są wszystkie przebrania. I te związane z fetyszem, pracą czy też brak jakichkolwiek ubrań.
Co roku każda litera LGBTQ+ jest licznie reprezentowana. Wiele firm uważa CSD za dobra reklamę wśród tęczowej społeczności, dlatego większość platform jest przez nie sponsorowanych, jak np. BVG, czyli berlińska komunikacja miejska. Na Paradzie można spotkać przedstawicieli ambasady USA oraz Izraela.

Świetna zabawa

Podczas weekendu w mieście odbywa się wiele imprez, także w klubach „hetero“. CSD poprzedza festyn w dzielnicy gejowskiej, który odbywa sie zazwyczaj tydzień przed. Lesbisch-Schwules Stadtfest, wcześniej znany jako Motzstraßenfest; ma miejsce na Schönebergu, w okolicy Nollendorfplatz. Również podczas festynu swoje stoiska ma wiele firm działających w Niemczech czy też partii politycznych. Do tego kilka scen z muzyką i stoisk z jedzeniem. Można tam nabyć często ręcznie robione fetysz akcesoria.

Wolność i różnorodność

Podczas parady jak i festynu atmosferę można uznać za ciekawą. Tworzą ją można tęczowe rodziny, napaleni turyści, ludzie w skórze i lateksie. Juz podczas trasy często poznaje się dużo nowych osób, starych znajomych, albo kogoś kto wpadnie nam w oko. Na końcówce parady przy kolumnie zwycięstwa w centrum Tiergarten, czyli największego miejsca cruisingu w Berlinie wystarczy pójść między drzewa i krzaki by poznać kogoś na przygodny seks, a z przyczep otrzymać prezerwatywy i żel. Powiedzmy sobie wprost, jeżeli liczy się na dobrą, zabawę, w nie do końca w konserwatywnym stylu, CSD w stolicy jest idealnym miejscem.

Alternatywne CSD

Pojawia się wiele dyskusji na temat znaczenia parady w kontekście walki o prawa osób LGBTQ+, jest ona często krytykowana, za swój komercyjny wydźwięk, czy pozwolenie konserwatywnym partiom politycznym na branie w niej udziału. Przez wiele lat z tego powodu na Kreuzbergu na Oranienstraße odbywało się tzw. „Alternatywne CSD”, co roku z innymi hasłami, jak Transgenialne CSD. Jedna ciężarówka z głośną muzyką, zabawa i drinki.  Do tego transparenty i hasła równościowe. Niestety w tym roku nie została ona zorganizowana. Od roku 2017 brakuje chętnych do organizacji, co jest niezwykle smutne, ponieważ w zeszłym roku przypadałaby 20 rocznica tej inicjatywy.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz