Higiena intymna latem – wszystko, co warto wiedzieć

100% NATURY

Tym razem jednak nie chodzi ani o zgodną z trendami kolorystykę, ani nawet fason, który skomplementuje twoją sylwetkę. Znaczenie mają tkaniny, z jakich uszyto twoje ubrania. Spodnie, a przede wszystkim bielizna z syntetycznych materiałów ograniczają cyrkulację powietrza, prowadzą do przegrzania, co w rezultacie może prowadzić do namnażania bakterii i pojawiania się stanów zapalnych. Najlepiej wybrać przewiewną odzież z bawełny, lnu, wiskozy i unikać stringów, które mogą obcierać wrażliwą błonę śluzową w okolicy odbytu, powodując podrażnienia. Dobór odpowiednich tkanin oraz kroju, z których wykonana jest odzież i bielizna to także część higieny intymnej. A jeśli zależy Wam jednak na dobrym wyglądzie i modzie, to zajrzałyśmy to jest w czym wybierać, ponieważ młode polskie marki mają olbrzymią świadomość znaczenia tkanin, wyczucie trendów. Nam wpadły w oko majtki z modalu marki the Hive, która zupełnie jak Lula, posiada rock’n’roll-ową duszę.

KĄPIELE INTYMNE

Latem należy częściej niż zwykle myć okolice intymne. Najlepiej używać do tego ciepłej wody z dodatkiem odpowiedniego kosmetyku. W ofercie sklepu Lula Pink znajdziecie bogatą ofertę preparatów do higieny intymnej, które nawilżają, odświeżają, działają antybakteryjnie, ale nie zmieniają naturalnego, kwaśnego odczynu skóry (pH). Jego prawidłowy poziom (czyli od 3,8 do 4,5) hamuje namnażanie się mikroorganizmów chorobotwórczych. Hipoalergiczna pianka marki Yes Yes czy wegańskie mleczko morelowe Fair Squared to kosmetyki oparte na składnikach roślinnych: pielęgnujących i bezpiecznych dla ciała. Bardzo ważna jest technika mycia: należy unikać mocnego strumienia wody, który mógłby wtłoczyć do środka znajdujące się na zewnątrz bakterie. Najlepiej myć krocze za pomocą dłoni, a nie gąbek, w których szybko rozwijają się bakterie. Po kąpieli  powinniśmy wysuszyć je delikatnie, ale bardzo dokładnie za pomocą ręcznika przeznaczonego wyłącznie do sfer intymnych. Należy wymieniać go maksymalnie co trzy dni, gdyż ciepłe i wilgotne tkaniny są idealnym siedliskiem dla drobnoustrojów.

Jeśli wybierasz się w kilkugodzinną podróż bez możliwości skorzystania z prysznica, zabierz ze sobą specjalne chusteczki odświeżające do higieny intymnej lub specjalne spray’e odświeżające.

WAKACJE NAD WODĄ

W upalne dni często spędzamy czas nad wodą – zarówno na basenie, jak i na plaży. W takich sytuacjach zwróćmy uwagę na odpowiednie zabezpieczenie intymnych okolic. Przede wszystkim po kąpieli jak najszybciej należy zmienić wilgotny kostium kąpielowy na suche ubranie. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, mokra tkanina sprzyja namnażaniu bakterii, a piasek znajdujący się po wewnętrznej stronie stroju może powodować mikrourazy i podrażnienia. Unikajmy siadania na cudzych ręcznikach czy na murku na basenie.

PS. Bikini również może być uszyte z bawełny.

GORĄCY OKRES

Miesiączka w upalne dni to nic przyjemnego. Na szczęście jednak znamy metody, które zminimalizują dyskomfort tych dni w miesiącu. Dla zdrowia okolic intymnych ważne jest częstsza niż zazwyczaj wymiana środków higienicznych, takich jak podpaski czy tampony. Latem warto polubić się z kubkami menstruacyjnymi, na przykład wyprodukowanymi z naturalnego lateksu kubeczkami marki Fair Squared – skutecznie zbierają płyny i zatrzymują nieprzyjemny zapach. Praktycznym gadżetem są też miękkie tampony JoyDivioson, pozbawione sznurka, wyprodukowane z hipoalergicznej gąbeczki. Można w nich bez przeszkód uprawiać seks, więc nie musisz rezygnować z romantycznych chwil na urlopie z powodu okresu.

DEPILOWAĆ CZY NIE?

via GIPHY

Zdania na temat słuszności depilacji bikini są podzielone. Nawet ginekolodzy nie są w tej kwestii zgodni. Jedni twierdzą, że włoski stanowią naturalną barierę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, inni wychodzą z założenia, że w owłosieniu mogą zatrzymywać się zanieczyszczenia i wydzieliny, ułatwiające bakteriom zadanie i powodujące nieprzyjemny zapach. Decyzję dotyczącą golenia miejsc intymnych pozostawiamy Tobie. Jeśli lepiej czujesz się w gładszej wersji, pamiętaj, żeby latem depilować się szczególnie uważnie. Przede wszystkim przygotuj skórę, regularnie stosując specjalny peeling intymny. Ten z drobinkami pestek moreli Fair Squared wygładzi naskórek i zminimalizuje ryzyko bolesnego wrastania włosków. Niezależnie od tego, czy wybierasz depilację klasyczną (same pachwiny) czy brazylijską (pełną) oraz jaką metodą to robisz (wosk, krem, maszynka), wystrzegaj się po goleniu słońca, chlorowanej wody, nadmiernego pocenia, na przykład podczas uprawiania sportu. W ten sposób nie zafundujesz sobie czerwonych krostek i podrażnień.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz