Krótka historia tęczowej flagi

TĘCZA, KTÓRA DZIELI

Tęczowa flaga budzi skrajne emocje. Na warszawskim Placu Zbawiciela „Tęcza”, instalacja artystyczna performerki Julity Wójcik, została spalona łącznie 7 razy, aż wreszcie w 2015 roku zdemontowana. Podczas londyńskiego tygodnia mody w lutym 2018 roku znany dom mody Burberry zaprezentował kolekcję ubrań i dodatków z materiału w charakterystyczną dla siebie beżową kratę, w którą wpleciono tęczowy pasek na znak poparcia ruchów LGBT. W 2016 roku Organizacja Planting Peace wysłała w kosmos balon stratosferyczny z przypiętą do niego tęczową flagą, który osiągnął wysokość 34 metrów. Szef akcji Aaron Jackson mówił po akcji:

Bardzo bym chciał, by dzieciaki LGBTQ, które następnym razem popatrzą w gwiazdy zapamiętały, że wszechświat jest dla nich i że nie są same .

Aaron Jackson

 JAK POWSTAŁA TĘCZA

Tęczową flagę zaprojektował w 1978 roku Gilbert Baker, gej i drag queen, zainspirowany postacią Harvey’a Milka. Jeden z pierwszych urzędników w USA, otwarcie deklarujący swój homoseksualizm, wielokrotnie w swoich wypowiedział poruszał konieczność stworzenia jednego symbolu, który reprezentowałby mniejszości seksualne i manifestował jej dumę. Baker w wywiadach wielokrotnie podkreślał, że flaga pomaga wyjść z kłamstwa, powiedzieć światu „Oto kim jestem i nie muszę się tego wstydzić”. Tęcza, jako symbol związany z naturą, najlepiej się do tego nadaje.

Co oznaczają kolory na tęczowej fladze?

  • Różowy oznacza płciowość
  • Czerwony – życie
  • Pomarańczowy – ozdrowienie
  • Żółty – światło słoneczne
  • Zielony – naturę
  • Niebieski – harmonię
  • Fiolet – duchowość

W pierwotnym projekcie flaga Bakera miała osiem kolorów, jednak ze względu na trudności produkcyjne, ilość barw ograniczono do siedmiu (firma Paramount Flag Company, która miała wyprodukować tęczowe flagi w masowej ilości nie miała wystarczającej ilości różowej tkaniny). Pasek w kolorze indygo usunięto z kolei ze względów praktycznych: flagę z sześcioma paskami można było podzielić parzyście na pół podczas ich ekspozycji na latarniach przy Market Street w San Francisco. Wersja z czerwonym paskiem na górze jest najpopularniejsza, często jednak flaga jest modyfikowana, żeby podkreślić różnorodność środowisk LGBT.

KALENDARIUM

Tęczowa flaga po raz pierwszy pojawiła się publicznie 25. czerwca 1978 roku podczas parady Gay Freedom Day (Paradzie Dnia Wolności Gejowskiej) w San Francisco. Jej popularność znaczne wzrosła w listopadzie tego samego roku, po zamachu na Harveya Milka, kiedy ruch LGBT potrzebował spójnej i jednoczącej wszystkich członków identyfikacji.

Za oficjalny symbol mniejszości seksualnych uznano ją dopiero w 1994 roku. Wtedy też Baker wykonał jej rekordową, długą na 1600 metrów wersję z okazji 25-lecia zamieszek w Stonewall, demonstracji środowisk przeciwnych dyskryminacji homoseksualistów, które zakończyły się brutalnymi starciami z policją.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz