Proseksualna: pani od seksu

Kim jest kobieta, która w 2018 roku w Polsce, państwie, w którym o kobiecej seksualności nadal dyskutuje się z cieniem zażenowania, deklaruje: „Baterie z zegara biologicznego przełożyłam do wibratora”? Poznajcie Natalię Grubiznę, propagatorkę sekspozytywnego stylu życia i założycielkę bloga proseksualna.pl. Naszym zdaniem swoimi zasługami zapracowała już na szczerozłoty order, postanowiliśmy więc przyjrzeć się bliżej jej inspirującej działalności.

PEJCZEM I PIÓREM

Natalia Grubizna jest sekspertką, autorką bez wątpienia najpopularniejszego polskiego bloga na temat sekspozytywnego stylu myślenia Proseksualna.pl, który w 2014 roku został uhonorowany nagrodą konsumentów EROtrendy w kategorii „Najlepszy wortal o tematyce erotycznej” . W 2016 roku Natalia ukończyła kurs w ramach Summer Institute on Sexuality, Culture and Society na Uniwersytecie Amsterdamskim, rekomendowany przez prestiżowy Instytut Kinseya. Na swoim portalu recenzuje gadżety erotyczne i filmy porno, przybliża wiedzę z zakresu seksualności, tłumaczy zawiłe pojęcia i slangowe określenia, dzieli się informacjami o nowościach na rynku seks-zabawek czy o wydarzaniach, na których warto być. Natalia nie tylko chwyta za pióro. Od czasu do czasu organizuje też spotkania z czytelniczkami, warsztaty i wykłady. Nie mówi na nich wyłącznie o wibratorach i wpływie masturbacji na poziom zadowolenia z życia, chętnie poruszając też temat miłości, relacji międzyludzkich i ich przemian w kontekście czasu, a nawet… języka. Jak sama mówi, sposób wyrażania się na temat czynności seksualnych czy erogennych sfer ciała wpływa na nasz sposób myślenia o erotyce. W wywiadzie dla Enter The Room tłumaczy, dlaczego sposób mówienia w łóżku warto ćwiczyć:

„W końcu jeżeli będziemy potrafili poprosić tę drugą osobę, aby włożyła nam palec w tyłek, to zapytanie szefa o podwyżkę lub awans powinno pójść jak z płatka!”.

Natalia Grubizna wciąż wymyśla nowe sposoby na przekazywanie swojej wiedzy. Od jakiegoś czasu współprowadzi vlogi na temat seksu na kanale Salon Zmysłów, którego partnerem jest Salon Zmysłowej Erotyki – Secret Place.

Proseksualna jako ekspertka współpracuje też z queerowym sex-butikiem online kinkywinky.pl. Ostatnio w asortymencie sklepu pojawiły się piękne, inspirowane kolorami bloga Natalii ręcznie robione dilda Proseksualna x Godemiche x Kinky Winky.

DZIEWCZYNA Z MISJĄ

Natalia Grubizna ma jedną misję: normalizację dyskursu wokół seksualności kobiet w Polsce i (re)edukację seksualną opartą na holistycznym podejściu do tematu erotyki. Od zawsze chciała docierać do tych osób, których wiedza – z różnych przyczyn – jest niekompletna, bazująca na strachu czy krzywdzących stereotypach. Według założycielki bloga proseksualna.pl wymarzoną sytuacją byłaby szczera, niczym nieskrępowana rozmowa na temat naszych łóżkowych potrzeb – bez głupich żartów, onieśmielenia, oskarżeń, zdziwienia. Natalia na swoich warsztatach robi to, czego na etapie podstawówki i liceum nie zrobili nauczyciele. Dostarcza faktów na temat seksu i pomaga uporać się z wątpliwościami, które w związku z TYM tematem ma wielu z nas. Największy żal ma do dorosłych, którzy zostawiają młodzież bez informacji o tym, że lubrykant może być naszym najlepszym przyjacielem, że warto negocjować własne granice i eksplorować własne ciało, sprawdzając, co sprawia nam największą rozkosz (Enter The Room). Natalia zarzeka się przy tym, że szkolenie „z seksu” to nie namawianie do promiskuityzmu, czyli współżycia pozbawionego uczuć. Na warsztatach Proseksualnej spotykają się osoby w różnym wieku – dzięki temu mogą uczyć się od siebie wzajemnie i wymieniać doświadczeniami, na przykład tymi, które dla innych są jeszcze niewiadomą (jak menopauza czy poród). Wiele z uczestniczek wcale nie przypominają bohaterek „Seksu w wielkim mieście” – nie zawsze są młodymi i aktywnymi mieszkankami dużych miast z zatrudnieniem w korporacjach. Całe szczęście – w końcu seks dotyczy wszystkich!

SEKS NA ZDROWIE!

Natalia mówi o sobie, że jest seks-pozytywna. Co to oznacza? Że nie ocenia cudzych wyborów dotyczących ekspresji seksualnej, oczywiście, o ile są zgodne z prawem i potrzebami wszystkich uczestniczących w nich osób. Każdego dnia ekspertka od cielesnych przyjemności spotyka się z najróżniejszymi zapytaniami dotyczącymi biologii i ludzkich fantazji. Jak sama podkreśla w wywiadach, nic nie jest w stanie jej zaskoczyć:

„Bardzo często tłumaczę we wpisach na blogu i w prywatnych rozmowach, że problemy ludzi dotyczące seksualności nie są aż tak odosobnione czy wyjątkowe, bo skoro jakaśœ praktyka czy fantazja przyszła im do głowy, to z pewnością ktoœś inny też o tym wcześniej pomyślał lub tego spróbował”

Agnieszka Goździejewska
2015-07-12, Aktualizacja: 2015-07-13 12:48 źródło: Naszemiasto

CZYM SIĘ BAWI SEKS EKSPERTKA?

A jakie zabawki erotyczne preferuje „sekspertka”? Według niej w kolekcji każdej kobiety powinny znaleźć się dobrej jakości, prozdrowotne kulki waginalne do ćwiczenia mięśni dna macicy. „A reszta – co komu w lędźwiach gra!” dodaje. Natalia Grubizna zachęca do eksperymentów, ale ze zdrowy rozsądkiem. Na swoim blogu namawia do kupowania akcesoriów erotycznych renomowanych producentów, pochodzących ze sprawdzonych źródeł, wyprodukowanych z nowoczesnych i przede wszystkim bezpiecznych dla ciała materiałów. Mają służyć zabawie, odkrywaniu swoich granic, potrzeb. Według autorki bloga proseksualna.pl to świetny sposób na to, żeby raz na zawsze uporać się z wydolnościowym modelem seksu, w którym najważniejsza jest penetracja i osiągnięcie celu. Dzięki designerskim, niekiedy rozczulającym akcesoriom możemy w swoim czasie i w dogodnych warunkach zastanowić się nad tym, jak intensywny dotyk lubimy i czy przypadkiem wielokrotny orgazm nie jest kwestią kilku minut pieszczot więcej.

Proseksualna, Natalia Grubizna

Sprawdź też!

Ten post ma 4 komentarzy

Dodaj komentarz