Sexed.pl: topmodelka uczy seksu w liceum

Tego jeszcze nie było. Nie dość, że topmodelka Anja Rubik, dotąd znana z okładek Vogue’a i wybiegów Moschino, zakłada szkołę, to jeszcze będzie w niej uczyć o seksie. Skąd ten pomysł i jak to wszystko może się skończyć? Sprawdzamy.

Z WYBIEGU DO SYPIALNI

Anja Rubik to jedna z najsłynniejszych Polek w świecie mody. Pochodząca z Rzeszowa topmodelka była wielokrotnie wyróżniana nie tylko branżowymi nagrodami, ale też tytułami najbardziej wpływowych i najlepiej zarabiających osób na świecie. Chociaż Rubik pojawiała się w kampaniach reklamowych Valentino i Chloe, pozowała przed obiektywem Jurgena Tellera i Mario Testino, występowała na okładkach Vogue’a na całym świecie, dziś marzy tylko o jednym: o posiadaniu realnego wpływu na rzeczywistość. Swoją popularność od dawna przekuwa więc na działanie. Od lat angażuje się w promocję młodych artystów, między innymi zakładając niszowe pismo 25 Magazine lub współpracując twórcami poznańskiego festiwalu Art and Fashion Festival. Nie stroni też od polityki i problemów społecznych czy tych związanych z ekologię. Ostatnio aktywistka, która od jakiegoś czasu zdecydowanie ograniczyła ilość modowych projektów, postanowiła sprawdzić się w nowej roli.

JAK SIĘ KOCHAJĄ POLACY?

W październiku 2017 roku Anja Rubik zainicjowała głośną kampanię społeczną #sexedpl. W krótkich, zaledwie 60-sekundowych filmikach znane ze świata polityki i showbiznesu osoby, takie jak Robert Biedroń, Julia Kuczyńska (Maffashion) czy Maciej Stuhr, dzielą się wiadomościami z zakresu zdrowego i szczęśliwego życia intymnego. Celem akcji było przede wszystkim zwiększenie poziomu wiedzy na temat seksu wśród młodych Polaków. Nagrania wywołały w Polsce burzę, a prawicowy publicysta Bronisław Wildstein, w odpowiedzi na zaproszenie Anji Rubik przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską do dialogu na temat seksualności, napisał: „Czym Rubik zasłużyła sobie na to niewątpliwe wyróżnienie? Czy wystarczy dobrze się prezentować? Pani Rubik to z pewnością atrakcyjna kobieta, a więc może posiadać spore doświadczenia seksualne”.

https://www.youtube.com/watch?v=x4bZa4vsOII

Filmy przygotowane przez modelkę mają już setki tysięcy wyświetleń, ale ta nie spoczywa na laurach. 19. września, niecały rok po premierze pierwszej odsłony kampanii #sexedpl, Anja Rubik próbuje się odnaleźć w nowej roli. Właśnie napisała książkę o edukacji seksualnej Polaków, „#sexed.pl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”. Dlaczego warto ją mieć? Sama aktywistka zdradza: „W tej książce mówimy o odnajdowaniu swojej tożsamości seksualnej, o dojrzewaniu, co się zmienia i w ciele i w umyśle. O takim odnajdowaniu siebie”.


#sexed.pl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”

Na stronie sexed.pl możemy z kolei przeczytać:

„Jeśli zastanawiasz się – kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą  płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą, jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja? #sexedpl obejmuje wszystko, co powinniśmy wiedzieć, ale często wstydzimy się zapytać”.


Książkę można kupić między innymi w Empiku za około 18 zł.

SZKOŁA SEKSU ANJI RUBIK

Dodatkowo Rubik założyła też tymczasową pop-up szkołę, w której o seksie będzie się mówić konkretnie i rzeczowo. Od 19. września w warszawskim liceum im. Hoffmanowej przez pięć dni odbywa się festiwal świadomości seksualnej.

https://www.instagram.com/p/Bn8u9LjhHyU/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igshid=1dyopn5jco9zl
Czego modelka będzie uczyć w kwestiach erotyki?

W programie zajęć znalazły się warsztaty (między innymi na temat samoakceptacji, zapobiegania zakażeniu HIV oraz różnych metod antykoncepcji), wykłady prowadzone przez lekarzy, pedagogów, seksuologów, edukatorów i edukatorki, a także pokazy filmów. Na terenie festiwalu wyznaczona została również specjalna strefa chilloutu, która sprzyja intymnym rozmowom i dzieleniu się doświadczeniami. W piątek Magdalena Świder z Kampanii Przeciw Homofobii poprowadzi warsztaty ze sposobów reagowania na homofobię, dziewczyny z Mamy Głos nauczą nas pozytywnego podejścia do naszych ciał. W programie przewidziane były także zajęcia o masturbacji prowadzone przez edukatorkę seksualną Natalię Trybus (Pink Candy). Z kolei w sobotę można uczestniczyć w warsztacie Patrycji Wonatowskiej z dotyczącym pozytywnej seksualności. W warsztacie komiksowym z Kasią Babis czy w spotkaniu z Aleksandrą Józefowską z Grupy Ponton, która wytłumaczy, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie. W niedzielę będzie można z kolei poznać od środka… przemysł porno.

https://www.instagram.com/p/Bn-lT7QhDor/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igshid=qjlgfvipx96m
Mamy Głos, ciałopozytywność <3

Szkoła Anji Rubik #exedpl ma być  otwartym i przyjaznym dla wszystkich. Warsztaty są więc bezpłatne, ale na każde z wydarzeń obowiązuje rejestracja.

WIĘCEJ NIŻ EDUKACJA

Od 21. września można też oglądać dotyczącą seksualności wystawę w warszawskich Powidokach (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), na której zaprezentowane zostaną fotografie Zuzy Krajewskiej oraz młodych artystów nagrodzonych w konkursie fotograficznym #sexedpl i polskiej edycji „Vogue’a”. Jak podkreśla pomysłodawczyni pop-up szkoły,

„Sztuka jest medium, które ma siłę, by inspirować i zmieniać nasze przekonania”.

Anja Rubik

W ramach nowej odsłony projektu Anji Rubik powstała też limitowana kolekcja kapsułowa fundacji #sexedpl x LocalHeroes. Zysk ze sprzedaży T-shirtów i bluz w całości zostanie przeznaczony na działania związane z edukacją seksualną młodych ludzi. Nosząc je, możesz udowodnić swoje zaangażowanie w działania edukacyjne, promocję ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartych rozmów na temat seksu.

https://www.instagram.com/p/Bn6nue1hoZ0/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igshid=1azde48sv4bbh
Sprawdź też!

Dodaj komentarz