KINK & BDSM. Nowa moda?

Od Madonny w gorsecie  po drag queen na wybiegu Moschino: moda kocha sięgać po elementy estetyki kink i BDSM. Czemu to służy, jak się przejawia i dlaczego warto zainwestować w choker? Tłumaczymy.

MODA I SEKS: NA ZAWSZE RAZEM

Moda chętnie czerpie pełnymi garściami z wielu różnych zjawisk, przefiltrowując je przez pryzmat potrzeb klientów i ograniczenia związane ze specyfikacją tkaniny. Inspiracje sportem, operą, subkulturami, światem fauny i flory? Banał: co sezon sięgają po nie najwięksi gracze w branży, zadowalając miliony klientek i klientów, którzy wydają krocie, żeby się wyróżnić stylem i podkreślić swój sposób myślenia. Wśród szczególnie chętnie uczęszczanych przez projektantów ścieżek znajduje się też erotyka. Począwszy od seksualnie nacechowanych kampanii, przez zmysłowe fasony spod znaku Toma Forda i gołą pupę Magdy Frąckowiak na wybiegu Philippa Pleina, aż po tęczę wplecioną w kratę Burberry, symbolizującą solidarność ze społecznością LGBTQ – moda odwołuje się do seksu na wiele różnych sposobów. Kreatywnych designerów interesują chociażby praktyki BDSM i fetyszyzm, czyli te sfery, które wiążą się ze szczególnym rodzajem estetyki.

Z SEX SHOPU NA WYBIEG

BDSM oznacza ogół praktyk erotycznych związanych z czterema terminami: krępowaniem, dyscypliną, dominacją i uległością. Umieszcza partnerów na dwóch przeciwstawnych, z góry określonych pozycjach: dominującej bądź uległej, które mogą się dynamicznie zmieniać. Jeśli chodzi o przepracowanie tej gry na modę, nie ma nic bardziej inspirującego. Użyteczne i piękne akcesoria, węzły bondage, skórzane pejcze, przebrania, kneble i inne zabawki pobudzają wyobraźnię, również tę, która motywuje do opracowania na papierze kompletnej kolekcji ubrań i dodatków. Z sypialnianych akcentów w scenicznej garderobie słynęła między innymi Madonna, która na słynnym tournée Blond Ambition World Tour z 1990 roku, pokazywała się w zainspirowanych bondage kostiumach, autorstwa Jean Paul Gaultiera.

Jeszcze wcześniej, w latach 70. i 80. granice seksualności eksplorowała Grace Jones, androgeniczna piosenkarka, która nie stroniła od błyszczącej skóry kojarzącej się ze stylem drag queen. Takie zjawiska w modzie można mnożyć. Pokaz Gianniego Vesace z 1992 roku w całości został poświęcony zagadnieniu uległości i dominacji jako podziemnego fenomenu działającego na główny nurt, podobnie jak nawiązująca do niego kolekcja Paco Rabanne na sezon wiosna/lato 2013. Z kolei wideo, które Nick Knight nakręcił dla marki Diesel w 2014 roku w dość oczywisty sposób cytuje niemiecką pornografię z gatunku BDSM.

LATEKS NA CZERWONYM DYWANIE

Dziś ubrania jak z sypialni lansują na czerwonym dywanie gwiazdy. Skandalizująca piosenkarka Lady Gaga włożyła lateks na spotkanie z królową Elżbietą w 2012 roku, a w 2015 Kim Kardashian wybrała lateksową sukienkę w kolorze ciała na imprezę u innej wspomnianej już skandalistki, Madonny. To właśnie ona przesunęła nieco granice wyobraźni i pozwoliła otworzyć się, również designerom, na nowe bodźce. Sprzyja temu również oszałamiająca popularność serii książek i filmów „50 twarzy Greya” E.L. James, które w dosłowny (choć wbrew pozorom nadal subtelny) sposób przemycają kink do popkultury. Jednym z najgłośniejszych pokazów ostatnich kilku lat był show Moschino meanswaer na sezon jesień-zima 2018 (tak, to aktualne trendy), niosące transgenderowy przekaz. Na wybiegu królował czarny lateks, zasłaniające twarze maski, inspirowane militariami skórzane płaszcze i widoczne na każdym ubraniu hasła: „spank” czy „festish”. Pokaz zamknęła androgyniczna para: drag queen Violet Chachki oraz transpłciowy model Oslo Grace.

Moschino

Kink & BDSM DLA KAŻDEGO

Gdyby się nad tym zastanowić, większość kobiet, nawet tych, które sporadycznie śledzą trendy z wybiegów, ma w swojej szafie chociaż jedną rzecz zainspirowaną estetyką BDSM. Przykład? Rajstopy kabaretki, stanik lub body przypominające uprząż, naszyjnik typu choker (obroża), pasek z łańcuszkami, kozaki z elastyczną cholewką sięgającą ud czy wreszcie sukienka z gorsetową górą. Z takim stylem romansuje wiele marek. Polski brand Le Petit Trou zasłynął kilka lat temu modelami damskich majtek z dziurką, z sukcesem łącząc dziewczęcą elegancję z modą fetyszową. Do podobnych klimatów odwołują się również twórcy marek RAG Clothes i Girl Little Boy, których rzeczy z powodzeniem sprawdziłyby się w berlińskim klubie BDSM czy techno – za zachodnią granicą bowiem, kultura rave romansuje z kinkiem od dłuższego czasu. Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić kultowy klub Kit Kat lub zagościć na jednej z cyklicznych imprez PORNCEPTUAL.

RAG 

Warto przy okazji zwrócić uwagę na ciekawy paradoks: dzięki popularności inspirowanych BDSM ubrań i akcesoriów, te, które rzeczywiście służą w sypialni mogą dziś być swobodnie noszone na ulicach. Chociażby eleganckich skórzanych obroży Leather Seduction, tylko wtajemniczeni nie pomylą z designerskimi naszyjnikami z Zary.

https://www.instagram.com/p/BhG8KpehcxB/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Leather Seduction

CZEMU TO SŁUŻY?

W rozmowie z Fashion Magazine doktorantka York University w Toronto i edukatorka seksualna Andrea Zanim tłumaczy, że kink w popkulturze służy przede wszystkim przesuwaniu granic, poznawaniu tego, co się znajduje za krawędzią naszej rzeczywistości. Jak czytamy w tekście Giny Tonic na portalu Bustle.com:

„Tak, jak kiedyś ubieranie się w stylu punk było uznawane za kontrowersyjne, tak teraz BDSM jest postrzegany jako radykalny przez publiczność, która widziała już wszystko”.

Czy w modzie na erotykę BDSM na pewno chodzi jednak o szokowanie i epatowanie seksem? Przejawy estetyki Kink & BDSM w trendach pomagają walczyć ze stereotypami i pokonywać tabu związane z seksualnością. Poprzez uznane za modne, dostępne dla każdego artefakty, takie jak naszyjnik w formie obroży, oswajają zagadnienia związane z tożsamością seksualną czy erotycznymi potrzebami. Tych, którzy twierdzą, że to rozmywanie prawdziwego sensu tego zagadnienia, Tonic uspokaja: dzięki modzie na skórzane uprzęże noszone do wieczorowych sukienek jest spora szansa na to, że więcej osób zainteresuje się kolejnym etapem i zainicjuje w swojej sypialni nowe dla siebie praktyki.

A pomyśleć, że zabawa może zacząć się od biżuterii…

Sprawdź też!

Dodaj komentarz