Choroby przenoszone droga płciową – jak się przed nimi uchronić

Choroby przenoszone drogą płciową mogą dotyczyć każdego, bez względu na szerokość geograficzną i zasobność portfela. Leczenie niektórych wymaga cierpliwości i wysiłku, ale są też takie, które mogą spowodować nieodwracalne skutki w organizmie. Chociaż nie da się wyeliminować ryzyka zachorowania w 100%, w łatwy sposób można je zmniejszyć. Jak to zrobić i o czym pamiętać? Pytamy lekarzy.

Choroby weneryczne – co to takiego?


Obecnie znanych jest około 40 drobnoustrojów, które mogą być przenoszone drogą płciową i wywoływać choroby, nazywane chorobami przenoszonymi drogą płciową lub chorobami wenerycznymi. Do tej grupy chorób należą choroby bakteryjne (na przykład kiła czy rzeżączka), choroby wirusowe (w tym AIDS), choroby grzybiczne (takie, jak kandydoza), a także choroby pasożytnicze (wszawica łonowa). Najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową jest zakażenie wywołane przez Chlamydia trachomatis. Choroby przenoszone drogą płciową należą do najczęstszych chorób zakaźnych. Ich objawy częściej występują u mężczyzn. W przypadku kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną, choroby mogą mieć skąpe objawy bądź nie mieć ich wcale. Jak tłumaczą lekarze na łamach portalu Medycyna praktyczna dla pacjentów: „Według WHO, światowa zapadalność na kiłę wynosi 12 milinów, rzeżączkę 62 miliony, chlamydiozę 89 milionów, a rzęsistkowicę 170 milionów przypadków rocznie”. Chociaż najwięcej zakażeń stwierdza się w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Afryki, Ameryki Łacińskiej i na Karaibach, również w Polsce wielu pacjentów boryka się z problemami natury wenerycznej. W krajach rozwiniętych zwiększa się liczba przypadków zakażeń wirusowych, głównie opryszczki oraz kłykcin kończystych narządów płciowych, ale również odbytu.

Czy to choroba weneryczna?


Lekarze uspokajają: nie wszystkie dolegliwości, jakie odczuwamy w miejscach intymnych muszą być związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Okolica krocza jest wyjątkowo wrażliwa na zakażenia bakteryjne, którym sprzyja noszenie ciasnej bielizny z nieprzepuszczających powietrza tkanin, podwyższona temperatura czy brak prawidłowej higieny. Dodatkowymi czynnikami są: cukrzyca, otyłość, obniżenie odporności, długotrwała antybiotykoterapia czy na przykład ciąża. W efekcie na skórze i błonach śluzowych narządów intymnych mogą pojawiać się zmiany o charakterze liszaja, łuszczycy, uczulenia czy dość często pojawiające się perliste grudki prącia. Zanim więc wpadniemy w panikę, koniecznie skonsultujmy swoje problemy z lekarzem wenerologiem.

Jak się uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Na całym świecie najwięcej chorób przenoszonych drogą płciową notuje się w grupie osób młodych (między 15. a 24. rokiem życia. Najczęściej są one stanu wolnego, mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich, mają niższym status socjoekonomiczny, należąc do mniejszości rasowych i narodowych. Na częstość występowania chorób wenerycznych wpływ na również styl życia, w tym ryzykowny seks bez prezerwatywy, częste zmiany partnerów, swoboda seksualna wynikająca między innymi z nadużywania środków psychoaktywnych.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Nie trzeba rezygnować ze swojej ekspresji seksualnej i decydować się na erotyczną abstynencję. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Przede wszystkim polega ona na stosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia.

Prezerwatywy, zarówno męskie, jak i damskie, stosowane prawidłowo podczas całego stosunku seksualnego, w 100% zabezpieczają przed przeniesieniem wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową, z wyjątkiem świerzbu i wszawicy łonowej. Nie muszą kojarzyć się z brakiem satysfakcji. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kondomów, spośród których każdy znajdzie opcję idealnie odpowiadającą swoim preferencjom. W butiku erotycznym Lula Pink znaleźć można między innymi znakomite prezerwatywy wegańskie marki Fair Squared, produkowane z naturalnego lateksu bez dodatku kazeiny, czyli białka mleka krowiego. Ci, którzy lubią intensywne doznania i naturalny dotyk, mogą sięgnąć po supercienki wariat Ultra Thin. Fanom dodatkowych wrażeń mogą się spodobać prezerwatywy marki Glyde o smaku coli albo wanilii.
Maska oralna, czyli nowatorski rodzaj zabezpieczenia podczas pieszczot ustami. Produkowane w formie cieniutkich chusteczek z jedwabistego lateksu w wielu wariantach kolorystycznych i smakowych. Są dziecinnie proste w użyciu – maskę wystarczy wyjąć z opakowania i rozłożyć w strefie, którą zamierzamy stymulować wargami. W drogerii butiku Lula Pink można zaopatrzyć się w maski oralne marki Beffy, a także smakowe maski oralne Glyde.
Środki do higieny intymnej, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji i ewentualnego przekazywania partnerowi czy partnerce rozwijających się w okolicach narządów drobnoustrojów. Warto stosować delikatne płyny do mycia, nie zmieniająca naturalnego pH błon śluzowych i skóry. Najlepsze będą kosmetyki bez zawartości cukru, sztucznych barwników i aromatów. W drogerii Luli Pink znaleźć można szeroki wybór kosmetyków intymnych o łagodnym działaniu.

Jak leczyć?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zmian w okolicach intymnych, należy natychmiast skontaktować się z wenerologiem albo lekarzem medycyny ogólnej. Specjalista może przepisać odpowiednie leki, w tym antybiotyki, które we wczesnym stadium choroby mogą ją zupełnie wyeliminować (jak na przykład w przypadku rzeżączki). Warto pamiętać, że proces leczenia będzie skuteczny tylko wtedy, gdy poddadzą się mu obydwoje partnerzy. Jak alarmują lekarze, dużą rolę w szerzeniu się chorób przenoszonych drogą płciową odgrywają negatywne postawy pacjentów, w tym niestosowanie się do zaleceń lekarskich, przerwanie leczenia, niezgłaszanie się na wyznaczone wizyty lekarskie.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz