Sztuczki i rozkosze seksu analnego #3 – traktuj anal z szacunkiem i pomyślunkiem

SEKS ANALNY I BEZPIECZEŃSTWO: dlaczego powinniśmy traktować anal z szacunkiem

Zanim zdecydujemy się włożyć do swojego szanownego tyłka jakąkolwiek zabawkę erotyczną powinniśmy mieć na względzie kilka zasad bezpieczeństwa. To pomoże nam uniknąć dość krępującej wizyty w szpitalu… Jak i konieczności składania dziwacznych wyjaśnień spalając się jednocześnie ze wstydu i zapadając pod ziemię! Niemniej wstyd będzie tutaj najmniejszym zmartwieniem).

Żeby było jasne, seksu analnego bać się z pewnością nie należy, jednak należy go traktować z szacunkiem i pomyślunkiem… Powołamy się w tym miejscu na wyniki szwedzkich badań z 2018 roku, które skupiły się głównie na tym, jak często zdarzało się, że ludzie kończyli swoje analne przygody z zabawką lub jakimś przedmiotem ugrzęzłym w tyłku oraz w jaki sposób udało im się ich stamtąd pozbyć.

To powiedziawszy, trzeba również pamiętać, że prawdopodobnie tego typu przypadków jest dużo więcej, niż pokazują to badania. Wynika to z faktu, że nie wszyscy fani analnej zabawy zgłaszają się do szpitala. Wolą cierpieć i kombinować w domowym zaciszu, niż spalać sobie tyłek ze wstydu przed pracownikami medycznymi.

seks analny
1. Po prawej dildo dostosowane do użytku analnego (jego podstawa jest rozkloszowana, co uniemożliwia wessanie zabawki). Po lewej stronie widzimy wibrator nienadający się do użytku analnego (jego baza nie jest rozkloszowana, nie posiada też żadnych dodatkowych mechanizmów, które utrudniałyby wessanie).

Najważniejszą rzeczą, o której nie można zapominać ładując sobie do pupy cokolwiek, jest to, że w przeciwieństwie do waginy, odbyt nie posiada żadnego mechanizmu blokującego.

Z tego względu, cokolwiek zostanie doń wciśnięte potencjalnie może podążyć w górę do jelita, a to mogłoby stanowić dla nas zagrożenie. Pomyślmy o swoim odbycie jak o pewnego rodzaju czarnej dziurze; wsysa w siebie cokolwiek się do niej dostanie i nigdy już tej rzeczy z siebie nie wypuszcza. A zasysa z mocą wielką, więc chyba nie chcemy z tą mocą zadzierać.

Dlatego też zasadą numer 1 w seksie analnym jest używanie bezpiecznych zabawek!

Zazwyczaj oznacza to tyle, że powinny one posiadać rozkloszowaną bazę/podstawę tak, aby powstrzymać zabawkę przez dostaniem się w głąb odbytu w całości, przez odbyt do jelita grubego.

seks analny
2. Anatomia odbytu – nie chcielibyście zgubić swojej ulubionej zabawki analnej w ciemnościach swojego odbytu, może ona z łatwością powędrować w głąb jelita, gdyż między nim a odbytem nie ma żadnej fizycznej bariery.

Jednak, pomimo wyżej przedstawianych faktów, ludzie często używają zabawek, które stanowią zagrożenie dla ich odbytu (takich jak dilda waginalne, pozbawione rozkloszowanej podstawy). Jeżeli oglądaliście kiedyś analne porno, na pewno widzieliście jak różnorodne przedmioty ludzie potrafią wepchnąć sobie w tyłek (np. warzywa, owoce, piłki tenisowe, puszki, co tylko chcecie). Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wpychają tam również konkretne „analne” zabawki, które jednak nie zostały zaprojektowane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa.

Wszystko to stwarza dla użytkownika realne zagrożenie i jest przyczyną, że ludzie trafiają na ostry dyżur z różnymi zabawkami czy innymi obiektami, które utknęły w dupsku.

Problem w tym, że wyciąganie przez lekarza tych wetkniętych przedmiotów wcale nie jest łatwe, w większości przypadków wymaga ono interwencji chirurgicznej pod narkozą, a część wręcz nacięcia (laparotomii), a to znów niekiedy wymaga wyłonienia stomii (wyprowadzenia ujścia narządów wewnętrznych przez skórę w celu umożliwienia wypróżniania).

seks analny
3. ilustracje medyczne pokazujące zabawkę uwięzioną w ciele mężczyzny w nieznanym wieku (po lewej) oraz 60-latka z bakłażanem (po prawej).

Dlatego właśnie Dr Martin Dahlberg, lekarz kierujący szwedzkimi badaniami, zdecydował się zebrać wszystkie te przypadki w celu podniesienia świadomości społecznej problemu oraz analizy, jak można mu zaradzić. A dokładniej zasugerował wprowadzenie konkretnych regulacji w przemyśle zajmującym się produkcją zabawek erotycznych, mających na celu ograniczenie liczebności wypadków i urazów od aplikowania seksgadżetów.

W swoich badaniach przestudiował wszystkie przypadki, które miały miejsce w latach 2009 – 2017 w szpitalu Södersjukhuset w Sztokholmie, oraz wyniki dla całej Szwecji w latach 2005 – 2016.

seks analny
4. Szpital Södersjukhuset w Sztokholmie (Szwecja)

Jeżeli chodzi o osoby, które wymagały interwencji przy wyjęciu zabawki lub innego obiektu w szpitalu w Dehlbergu, dane prezentowały się następująco (dla lat 2009 – 2017):

 • Zdecydowaną większość pacjentów stanowili mężczyźni (76%), z medianą wieku 41 lat, którzy włożyli sobie w pupę zabawkę lub inny obiekt z własnej woli (72%)
 • tylko do tego szpitala na izbę przyjęć rocznie zgłasza się 9 do 10 osób z jakimś przedmiotem utkwionym w tyłku. Nie zapominajmy, że mówimy tu o jednym tylko szpitalu!
 • Więcej niż połowa obiektów (59%), które musiały zostać wyjęte, nie była zabawkami erotycznymi, a przedmiotami takimi jak: puszki, butelki, jedzenie, świeczki (!)
seks analny
5. zdjęcie rentgenowskie obrazujące butelkę piwa w dalszym odcinku jelita grubego i odbytu 35-latka. Do jej usunięcia niezbędny był zabieg laparotomii.
 • Podczas gdy zabawki erotyczne stanowiły mniejszość (41%) wszystkich przedmiotów wetkniętych w tyłki, były one o wiele trudniejsze do usunięcia oraz wymagały bardziej skomplikowanych procedur. Większość laparotomii (75%) była wykonywana w celu usunięcia zabawek erotycznych właśnie.
 • Jeżeli chodzi o typ zabawek erotycznych uwięzionych w odbytach, artykuł nie dostarcza w tej kwestii detali, wspomina jednak o dildach i korkach analnych. Co oznaczałoby, że pomimo tego, iż pozornie mogłoby się wydawać, że największy problem powinny stanowić zabawki przystosowane do użytku waginalnego (nieposiadające rozkloszowanej podstawy), to jednak wyraźnie także zabawki przeznaczone właśnie do użytku analnego powinny zostać ulepszone w swej formie i standardach bezpieczeństwa, skoro na ostry dyżur trafiali ludzie zakorkowani… korkami. Istnieje konieczność zmodyfikowania kształtu analnych zabawek erotycznych w celu podniesienia standardów bezpieczeństwa, gdyż niestety również one potrafią utknąć w odbycie.
seks analny
6. Na powyższym zdjęciu widzimy zdjęcie rentgenowskie mężczyzny z korkiem analnym wchłoniętym w odbyt.
 • Zdecydowana większość pacjentów (74%), którzy trafili na ostry dyżur, musiała zostać w szpitalu, ponieważ lekarze nie byli w stanie usunąć ciała obcego z odbytu bez zabiegu chirurgicznego i/lub znieczulenia. Mówimy tutaj o procedurach wyciągania obiektów ręcznie lub przy pomocy specjalnych instrumentów, takich jak kleszcze, próżnociąg, cewnik lub laparotomia. Spośród wszystkich opisanych tu przypadków, tylko trzem osobom udało się wydalić ciało obce z odbytu samoistnie, podczas oczekiwania na zabieg.
 • Poza usunięciem z odbytu przedmiotu lub zabawki erotycznej występowały również dodatkowe komplikacje oraz istniała potrzeba przeprowadzenia dodatkowych procedur medycznych (stomie jelitowe, perforacja odbytu wymagająca operacji Hartmanna.)
 • Prawie 1 na 10 osób, które trafiły na ostry dyżur, potrzebowała laparotomii. Większość tych zabiegów dokonywana była celem usunięcia zabawki erotycznej, a nie jakiegoś innego obiektu lub warzywa. Co jeszcze raz dowodzi faktu, że istnieje konieczność podjęcia działań w kierunku zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa dla zabawek erotycznych. 
seks analny
7. Ilustracja medyczna przedstawiająca 20-centymetrowy wibrator wchłonięty w głąb odbytu. Po prawej rekonstrukcja 3D wyraźnie pokazująca wibrator.
 • Dahlberg i jego zespół wykazali, że ponad 9% pacjentów wymagało laparotomi w ich szpitalu, jednak inne tego typu badania wykazały, że te liczby są nawet większe (jest to 15% zgodnie z jedynymi dostępnymi, dużymi badaniami w tym temacie przeprowadzonymi na grupie 648 pacjentów w Japonii, a 23% bazując na innych badaniach przeprowadzonych na grupie 193 osób jak wspomniano w artykule).
 • Zgodnie z amerykańskimi badaniami, do których odwołano się w artykule, zdecydowana większość urazów (78%), do których dochodzi przy użyciu zabawek erotycznych wydarza się podczas seksu analnego (urazy odbytowe). Stanowi to potwierdzenie tezy, że istnieje dużo większe prawdopodobieństwo doznania urazu podczas stosowania zabawek analnie niż podczas używania ich do innych aktywności erotycznych, dlatego też musimy być niezwykle ostrożni jeżeli chodzi o to, co ładujemy sobie w tyłek – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podczas analizy danych obrazujących ten problem na tle całego kraju (przypomnijmy, Szwecji) – zespół Dahlberga odkrył, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zgłaszających się na ostry dyżur z jakimś przedmiotem lub zabawką erotyczną utkwioną w tyłku (w latach 2005 – 2016).

Liczba osób zgłaszających się na ostry dyżur z zabawką lub innym obiektem w tyłku rośnie z roku na rok, zarówno jeżeli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety.

seks analny
8. Wykres ilustruje sytuację w Szwecji (z podziałem na płeć) oraz w samym szpitalu badacza – Södersjukhuset. Źródło: Dahlberg et al. (2019)

Na wykresie nie sposób nie zauważyć, że mężczyźni znacznie wyprzedzają kobiety, jeżeli chodzi o tego typu wypadki. Jednak widać również dość wyraźny wzrost w liczbie kobiet. Może to prawdopodobnie odzwierciedlać fakt, że analne igraszki stają się coraz bardziej popularne i przestają stanowić temat tabu.  Dlatego też tak ważne jest publikowanie pomocnych i rzetelnych informacji dotyczących seksu analnego, nie skupiając się jedynie na społeczności MSM.

seks analny
9. Międzynarodowe standardy ISO dla zabawek erotycznych, które są obecnie opracowywane.

Jednak nie chodzi tutaj jedynie o edukację i dlatego właśnie Dahlberg oraz jego współpracownicy zaproponowali wprowadzenie pewnych norm i regulacji dla przemysłu zajmującego się tworzeniem zabawek erotycznych, aby podnieść ich jakość i bezpieczeństwo oraz zmniejszyć liczbę wypadków związanych z ich używaniem.

Na tym skupimy się w kolejnym artykule, gdyż propozycje Dahlberga spotkały się z zadziwiająco dobrym przyjęciem i właśnie w tym momencie trwają prace nad konkretnymi standardami i normami dla zabawek erotycznych, po raz pierwszy w tej branży!

Jest to bardziej niż niezbędne, dlatego też całym sercem wspieramy tę inicjatywę! Oznacza to przede wszystkim, że wielbiciele analnej przyjemności nie będą narażeni na dodatkowe ryzyko z tym związane;)

Lula Pink  aktywnie uczestniczy w tym ekscytującym projekcie, a wkrótce może będziecie mogli i Wy! Bądźcie czujni i śledźcie kolejne posty z serii 😉

BIBLIOGRAFIA

Główne źródło (serdecznie wszystkich zachęcamy do przeczytania tego artykułu, jest krótki, prosty w swej treści i formie i byłby nawet zabawny, gdyby sprawy w nim poruszane nie były tak poważne!)

Dahlberg, M., Nordberg, M., Pieniowski, E. et al. Retained sex toys: an increasing and possibly preventable medical condition. Int J Colorectal Dis 34, 181–183 (2019). https://doi.org/10.1007/s00384-018-3125-4

Ilustracje:

ilustracja 1. Lula Pink https://lulapink.pl/

ilustracja 2. lewa .: Case courtesy of OpenStax College https://radiopaedia.org/cases/45327

ilustracja prawa: Case courtesy of Dr Sachintha Hapugoda                 https://radiopaedia.org/cases/70896

ilustracja. 3. lewa: Case courtesy of Assoc. Prof. Frank Gaillard  https://radiopaedia.org/cases/14967

prawa: Case courtesy of Dr Domenico Nicoletti https://radiopaedia.org/cases/49159  

ilustracja 4. Main building at the hospital Södersjukhuset, by Fotogruppen Södersjukhuset (2011).

ilustracja 5. Case courtesy of Dr Daniel J Bell: https://radiopaedia.org/cases/62176

ilustracja 6. Case courtesy of Assoc. Prof. Frank Gaillard: https://radiopaedia.org/cases/14974

ilustracja 7. Case courtesy of Dr Sajoscha Sorrentino: https://radiopaedia.org/cases/18321

ilustracja 8. Dahlberg, M., Nordberg, M., Pieniowski, E. et al. Retained sex toys: an increasing and possibly preventable medical condition. Int J Colorectal Dis 34, 181–183 (2019). https://doi.org/10.1007/s00384-018-3125-4

ilustracja 9. International Organization for Standardization (2020). Draft international standard ISO/DIS 3533. Sex toys – Design and safety requirements for products in direct contact with genitalia, the anus, or both. ISO/DIS 3533:2020(E).

Anal Sex Tips And Tricks 3

ANAL SEX AND SAFETY: Why you should treat anal with respect

Before inserting any kind of sex toy up your ass, you should be aware of a few safety issues, in order not to end up having to run to the hospital with an embarrassing story (although embarrassment would be the least of your concerns, here).

To be clear: You most certainly don’t want to fear anal sex, but you definitely want to treat it with respect.

We’ll illustrate this with the results of a Swedish study from 2018 that specifically analysed how often people ended up with a toy or object inside their asses and how they removed such sex toys or objects.

That being said, it is estimated that many more accidents happen than those included in the study, but these are from people who don’t go to the ER to get a toy removed, as this is considered an embarrassing experience, so people try to avoid it at all costs.

seks analny
Fig. 1. On the right, a dildo suitable for anal use (it has a flared base, preventing the toy from being sucked in). On the left, a dildo unsafe for anal use (it doesn’t have a flared base or any mechanism to prevent the toy from getting sucked in).

The most important thing to remember when it comes to anal insertion is that, unlike vaginal sex, the rectum has no upper physical barrier acting as a stopper and therefore, anything you introduce through your anus has the potential to go up your bowel, which would put you in a very dangerous situation. Think of it as some kind of black hole: It sucks something in and doesn’t let it come out. And that suction is quite powerful, so you don’t want to mess with it.

That is why the first rule in anal sex is to use toys that are safe – This usually means they have a flared base, to prevent the toy from going all in and risking entering the colon from the rectum.

seks analny
Fig. 2. Anal anatomy – You don’t want to lose a sex toy inside of you, as it might keep ascending up the bowel, since there’s no physical barrier stopping it.

But many people use toys that are unsafe for anal (such as vaginal dildos, which don’t have a flared base); if you’ve watched any anal porn, you’ll have seen lots of different objects inserted through the anus (e.g. vegetables, fruits, tennis balls, cans, you name it); and disturbingly so, there are even specific anal toys that are not designed to ensure safety.

All of this puts the user in real danger and that’s why people end up in the ER with a toy (or object) stuck inside. The problem is that medical removal is not easy, since most times it requires surgery under anaesthesia, and several cases even need a serious operation involving incision (laparotomy),which might additionally require stoma (an opening in the abdomen, so you can evacuate faeces).

seks analny
Fig. 3. Medical images showing a retained toy (left) for a man of an unknown age and an aubergine (right) for a 60-year-old man.

That’s why Dr Martin Dahlberg, the main doctor authoring the Swedish study, set up to compile those cases, in order to raise awareness and see if there could be something to be done: Namely, put in place specific regulations in the sex toy industry that would allow to reduce the number of accidents and injuries from anal insertion of sex toys. The study examined all cases between 2009 and 2017 at the Hospital Södersjukhuset in Stockholm, and also the results for Sweden as a whole, for 2005-2016.

Fig. 4. Södersjukhuset hospital in Stockholm (Sweden)

When it comes to the people that required removal of a sex toy or object at Dahlberg’s hospital (results for 9 years, between 2009-2017):

 • The vast majority were men (76%), with a median age of 41 years old, having inserted a sex toy or object voluntarily (72%) – not forced by another person.
 • Between 9 and 10 people showed up at the ER of Dahlberg’s hospital every year with a toy or object stuck inside the ass. And this number of cases is just for one hospital alone!
 • More than half (59%) of the items that had to be removed were not sex toys, they were objects such as cans, bottles, food and candles (!).
Fig. 5. X-Ray showing a beer bottle in the distal sigmoid colon and rectum, for a 35-year-old man. Laparotomy was needed to remove the bottle.
 • However, while sex toys were fewer than other objects (41%), they were much more difficult to retrieve than other objects and required much more serious procedures: Most laparotomies (75%) were from sex toy removal.
 • When it comes to the type of toys stuck in people’s rectums, there is little detail in the article, although it mentions dildos and butt plugs. That means that even if vaginal dildos would seem to be the most problematic here (they don’t have a flared base), clearly toys specifically designed for anal sex also need to improve their design, if they are to be safe, since there were people who went to the ER with a butt plug stuck inside.
Fig. 6. Sex toys for anal sex also need to improve design, in order to be safer, as they can unfortunately get stuck as well. Here, an X-Ray of a man, showing a retained butt plug.
 • The vast majority (74%) that went to the ER had to be admitted at the hospital, because it was impossible for the doctor to remove the toy or object without anaesthesia or surgery (procedures include manual extraction or with the help of some instrument –forceps, vacuum-extraction, catheters– or laparotomy); of these, only 3 cases experienced spontaneous expulsion of the item while waiting for surgery.
 • Apart from removing the toy or object, there were some additional complications and procedures to carry out (stomas from rectal injury, rectal perforation that needed Hartmann’s procedure).
 • Almost 1 in 10 people who had to seek attention at the ER with this problem needed a laparotomy. Most laparotomies were for removing a sex toy, not a vegetable or other kind of object. This means something needs to be done with sex toys to ensure their safety and safe use.
Fig. 7. Medical images of a 35-year-old man, showing a 20 cm long retained vibrator. Right: 3D reconstruction clearly showing the vibrator.
 • Dahlberg et al. found that over 9% patients required laparotomy at their hospital, but other studies have seen even larger numbers of patients needing this procedure (15% for the only large study available, with 648 patients, in Japan; 23% for another study with 193 patients, as stated by the article).
 • According to an American study quoted in the article, the vast majority of injuries from sexual devices (78%) were due to anal sex (anorectal injuries). This shows that the potential for harm from using a toy anally is much larger than using toys for other sexual practices and therefore, one has to be extremely careful with what one puts inside the ass – safety first!

Checking the national data for Sweden as a whole, Dahlberg et al. found that there was a significant increase in the number of people showing at the ER with a sex toy or object stuck inside the rectum (2005-2016), so this problem gets worse every year.

Fig. 8. The number of people going to the ER with a toy or object stuck in their rectum increases each year, both for men and women. The graph shows the situation in Sweden at the country level (split by gender) and in Dahlberg’s hospital Södersjukhuset, in Stockholm. Source: Dahlberg et al. (2019).

Men are still way ahead of women, when it comes to this type of accidents; however, there is an increase in the numbers for women too, which probably is just proof of how anal is becoming more accepted and therefore, widespread.

That is why it is particularly important to publish helpful information related to sexual anal practices in general, and not just for the MSM community anymore.

Fig. 9. International ISO standard for sex toys currently being developed

But it’s not just about education alone and that is why Dahlberg et al. proposed regulating the sex toy industry with a quality and safety standard, in order to make anal sex toys safer and reduce the number of accidents where people end up with a toy stuck inside the rectum. We will talk about this in another article, since Dahlberg’s proposal was miraculously successful and currently there is a process underway to develop a standard for sex toys, for the first time in this industry!

This is dearly needed, so we applaud the initiative! It means users won’t have to take unnecessary risks when seeking personal pleasure anally 😉

We in Lula Pink are participating in this very exciting project and maybe you will be able to do that too! Stay tuned! 😉

SOURCES

Main source (We encourage everyone to read this article, it’s very short, easy to understand and almost funny to read, if it weren’t a serious issue!):

Dahlberg, M., Nordberg, M., Pieniowski, E. et al. Retained sex toys: an increasing and possibly preventable medical condition. Int J Colorectal Dis 34, 181–183 (2019). https://doi.org/10.1007/s00384-018-3125-4

Images:

Fig. 1. Lula Pink

Fig. 2. Left: Case courtesy of OpenStax College https://radiopaedia.org/cases/45327

Right: Case courtesy of Dr Sachintha Hapugoda https://radiopaedia.org/cases/70896

Fig. 3. Left: Case courtesy of Assoc. Prof. Frank Gaillard https://radiopaedia.org/cases/14967

Right: Case courtesy of Dr Domenico Nicoletti https://radiopaedia.org/cases/49159  

Fig. 4. Main building at the hospital Södersjukhuset, by Fotogruppen Södersjukhuset (2011).

Fig. 5. Case courtesy of Dr Daniel J Bell: https://radiopaedia.org/cases/62176

Fig. 6. Case courtesy of Assoc. Prof. Frank Gaillard: https://radiopaedia.org/cases/14974

Fig. 7. Case courtesy of Dr Sajoscha Sorrentino: https://radiopaedia.org/cases/18321

Fig. 8. Dahlberg, M., Nordberg, M., Pieniowski, E. et al. Retained sex toys: an increasing and possibly preventable medical condition. Int J Colorectal Dis 34, 181–183 (2019). https://doi.org/10.1007/s00384-018-3125-4

Fig. 9. International Organization for Standardization (2020). Draft international standard ISO/DIS 3533. Sex toys – Design and safety requirements for products in direct contact with genitalia, the anus, or both. ISO/DIS 3533:2020(E).

Sprawdź też!

Dodaj komentarz