Kubeczek menstruacyjny – co to jest i jak działa?

Nowa alternatywa

Po co nam kubeczek menstruacyjny? Miesiączkę ma praktycznie każda z nas. Mniej więcej od 12 roku życia aż do okresu menopauzy przez kilka dni każdego miesiąca (poza między innymi okresem ciąży) potrzebujemy higienicznego wsparcia, które pomoże nam poradzić sobie z menstruacyjną wydzieliną. Wyobraź sobie ilość pieniędzy wydawaną na wymieniane średnio co 4 godziny tampony lub podpaski, nie wspominając już o śmieciach, które w ten sposób produkujemy! Jak podaje Marta Wroniszewska w artykule „Ile kosztuje bycie kobietą” na portalu Wysokieobcasy.pl (więcej TUTAJ)

„W ciągu życia, kobieta ma od 350 do 450 razy okres. Zakładając, że krwawienie miesięczne trwa trzy do ośmiu dni, krwawimy od 1050 do 3600 dni, czyli od prawie trzech do prawie dziesięciu lat. Liczba ta zależna jest od tego, kiedy dana kobieta dostała pierwszą miesiączkę, kiedy zacznie menopauzę, oraz jaką ma długość cyklu. W tym czasie, kobieta ta zużyje średnio około 130 kilogramów produktów higieny intymnej. W przybliżeniu od 5 tysięcy do 15 tysięcy tamponów oraz podpasek”.

Tampony mogą rozkładać się kilkadziesiąt lat, w tym czasie uwalniając do środowiska wszystkie szkodliwe substancje. Plastikowe elementy, takie jak aplikator, potrzebują nawet 300 lat. Co więcej, surowce, z których powstają środki higieniczne, mogą podrażniać skórę, powodować alergie i infekcje, nie przepuszczać powietrza oraz sprzyjać powstawaniu nieprawidłowej flory bakteryjnej.

Nic dziwnego, że kobiety przypomniały sobie o kubkach menstruacyjnych, które w naszych kosmetyczkach coraz częściej zastępują środki higieniczne z bielonej bawełny.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny, nazywany również miską menstruacyjną, to jeden ze środków higienicznych do stosowania przez kobiety w trakcie okresu. Jest znakomitą, ekologiczną alternatywą dla tamponów czy podpasek – służy do wielokrotnego użytku, a więc minimalizuje ilość wytwarzanych podczas menstruacji odpadków. Kubki menstruacyjne są coraz bardziej popularne również ze względów ekonomicznych – jeden, odpowiednio pielęgnowany, można używać nawet przez 15 lat!

Pierwszy kubeczek menstruacyjny wyprodukowano na początku lat 30. XX wieku, ale ich popularność znacząco wzrosła dopiero w latach 60. Początkowo do ich wytwarzania służyła guma. Pierwsze silikonowe miski menstruacyjne wprowadziła na rynek firma Mooncup z Wielkiej Brytanii.

Kubeczek menstruacyjny bezpieczny dla ciała

Dodatkowo, w przeciwieństwie do tamponów, zapobiegają wysuszaniu pochwy spowodowanemu wchłanianiem śluzu. Kubki w odpowiednim rozmiarze mogą być również używane przez kobiety z tyłozgięciem macicy. Wykonane z wysokiej jakości silikonu medycznego lub naturalnego lateksu kubeczki menstruacyjne nie zawierają szkodliwych substancji, są niezwykle higieniczne, dzięki czemu trudniej złapać infekcję lub podrażnić wrażliwą skórę okolic intymnych, a do tego niwelują zapach.

Kubeczek menstruacyjny a seks

Seks w trakcie okresu jest super, niestety wiele kobiet z niego rezygnuje ze względu na skrępowanie przed partnerem lub partnerką. Używając kubeczka menstruacyjnego zachowujemy czystość oraz świeżość przez długi czas. Chociaż nie może dojść do pełnej penetracji, kubeczek umożliwia niczym nieskrępowane pieszczoty łechtaczki czy wejścia do pochwy palcami, wibratorem czy językiem. Na rynku pojawił się także wyjątkowy kubeczek Ziggy Cup marki Intimnia, dzięki któremu całkowicie nic nie stoi na przeszkodzie do seksu w każdej postaci!

No dobrze, ale jak to właściwie działa

Kubki menstruacyjne są miękkie i elastyczne, a kształtem przypominają dzwon albo kielich. Nie wchłaniają krwi, ale zbierają ją do środka. Kubek po użyciu można opróżnić, dokładnie wyczyścić i znów zaaplikować. Mają różne rozmiary, więc każda kobieta bez problemu dopasuje je do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę swój wiek oraz to, czy rodziłaś. Plusem jest również szeroka paleta kolorów – kto powiedział, że wybierając środki higieniczne, mamy rezygnować ze swoich preferencji estetycznych?

Jak założyć kubek menstruacyjny?

Wyczyszczony kubeczek aplikuje się bardzo łatwo. W razie problemów można jednak zawsze wesprzeć się lubrykantem na bazie wody.

 • Przede wszystkim dokładnie umyj ręce
 • Rozluźnij się – napięte mięśnie sprawią, że kubeczek trudno będzie włożyć. Wybierz najwygodniejszą dla siebie pozycję – opierając jedną nogę na wannie, stojąc lub siedząc.
 • Zegnij kubeczek tak, żeby zmniejszył swoją średnicę, na przykład na pół lub w kształt litery „S”.
 • Kubeczek wsuwamy górą, to znaczy najszerszym, zewnętrznym pierścieniem.
 • Sama wyczujesz, czy dobrze się ułożył – dla pewności możesz spróbować go delikatnie obrócić.
 • Kubek menstruacyjny wystarczy wymieniać 2 do 4 razy dziennie. Można go używać również nocą, jednak pamiętaj, żeby nie pozostawiać go wewnątrz na dłużej, niż 8-12 godzin.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Wszystkie marki dostępne w naszym sklepie posiadają w ofercie kubeczki menstruacyjne przynajmniej w dwóch rozmiarach, większym i mniejszym. Wybór kubeczków menstruacyjnych jest duży. Wszystko po to, aby każda z nas mogła znaleźć ten idealnie odpowiadający naszej anatomii, potrzebom oraz upodobaniom.

Czym się kierować przy ich wyborze?

 • Obfitość okresu. Jeśli często masz spore krawienia, wybierz większy kubeczek. Dobrym rozwiązaniem będzie też zaopatrzyć się w dwa kubeczki w różnych rozmiarach – na początek menstruacji i na jej ostatnie dni.
 • Wiek. Młodsze dziewczęta, przede wszystkim nastolatki, będą się czuć bardziej komfortowo z kubeczkiem menstruacyjnym o mniejszym formacie. Większe polecane są po 20. roku życia.
 • Ciąża. Anatomia kobiet, które maja za sobą poród naturalny sprzyja sięganiu po większe kubeczki.
 • Anatomia. Jeśli masz tyłozgięcie macicy, wybierz mniejszy kubeczek.
 • Aktywność fizyczna. Jeśli masz wyćwiczone mięśnie macicy i często się ruszać, lepiej będzie ci pasował mniejszy kubeczek.
 • Wrażliwy pęcherz. Jeśli posiadasz wrażliwy pęcherz, możesz czuć się zdecydowanie lepiej z mniejszym kubeczkiem menstruacyjnym.

Nie wiesz, jaki produkt wybrać?

Więcej na temat rozmiarów kubeczków menstruacyjnych, materiałów, z których są wykonane, kształtach oraz najlepszych markach napiszemy w oddzielnym poście!

Sprawdź też!

Dodaj komentarz