Short Waves Festiwal 2021: Mirror Mirror już za kilka dni zawładnie Poznaniem!

14-20. 06. 2021 r. w Poznaniu odbędzie się 13 edycja festiwalu krótkich filmów Short Waves – SWF. Dlaczego piszemy o filmowym festiwalu na blogu o seksualności? To wyjątkowe wydarzenie, które dzięki swojej hybrydowej formie jest niesamowicie otwarte na twórców rodzimych i zagranicznych, znanych i cenionych oraz tych debiutujących.

W programie festiwalu nie mogło zabraknąć kina queerowego. W tym roku mamy także okazję przyjrzeć się z bliska seksualności bohaterów filmów z kategorii Kink Shorts. Cudownym dodatkiem do uczty kinowej są organizowane przy okazji festiwalu warsztaty. Lula wybiera się na studium  ciałopozytywności. Zacznijmy jednak od początku!

Short Waves Festiwal – co to jest?

Short Waves to festiwal więcej niż filmowy. Cudownie wpleciony w tkankę miejską Poznania międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych ożywia nasze rodzime miasto, dostarczając olbrzymiej dawki zawsze dobrego oraz zaangażowanego w bieżące sprawy społeczne kina, to także kalejdoskop sztuki współczesnej, tańca, i warsztatów.

„Przywitamy Was programem wyjątkowym: Mirror Mirror: Spójrz na mnie i razem z bohaterami wybranych filmów krótkometrażowych będziemy zagłębiać się w rzeczywistość internetową, przyglądając się zachowaniom ludzkim i efektom zanurzenia się w mediach społecznościowych w naszym życiu codziennym” – piszą organizatorzy SWF. 

Short Waves Festiwal prowokuje do myślenia i dyskusji publicznej na tematy ważne, a często też trudne czy budzące kontrowersje. Przyjrzenie się z bliska, za pośrednictwem losów bohaterów filmów wzbogaca nas o zupełnie nową perspektywę i uwrażliwia na nurtujące problemy

Festiwal można podzielić na dwie części, których trzonem są pokazy konkursowe, które obejmują pięć kategorii:

  • Konkurs Międzynarodowy,
  • Konkurs Polski,
  • Dances with Camera,
  • Urban View
  • Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych.

Oprócz pokazów konkursowych, festiwal oferuje tematyczne pokazy, a to co cieszy Lulę najbardziej jest otwarty na kino queerowe oraz kink. Obok kategorii, takich jak Comedy czy Horror znajdziemy w programie także Kinky Shorts oraz Queer Shorts.

SWF 2021 | Kinky Shorts 

18 czerwca 2021, Piątek

Kino Rialto

Start: godz. 22:00

Short Kink

 

„Przyszedł czas, zaryzykować i przełamać swoją strefę komfortu, aby w końcu osiągnąć spełnienie i satysfakcję. Jesteście gotowi na to, co zgotował los? Bezpruderyjni filmowcy rozpalą wasze zmysły erotycznymi historiami, spełniając najskrytsze życzenia. Zadowolenie przyniesie również spora dawka humoru, bo pierwsze razy (i nie tylko) wymagają rozluźnienia wszystkich mięśni. I pamiętajcie, pies to ktoś więcej niż najlepszy przyjaciel człowieka. Mamy nadzieję, że jesteście podekscytowani i czekacie na seans równie mocno, co my!”

01. Danny’s Girl
United States 2020. Fiction. 13′. Director: Emily Wilson
02. Paola Makes A Wish
Kazakhstan, Switzerland 2019. Fiction. 8′. Director: Zhannat Alshanova
03. Little Miss Fate
Switzerland 2020. Animation. 8′. Director: Joder von Rotz
04. Eroticam
Chile 2020. Documentary. 15′. Directors: Elisa Díaz, Paola Meza
05. cumcumcumcumcum everybody
United Kingdom 2020. Animation. 1′. Director: Peter Millard
06. DOGHEAD
Japan 2020. Animation. 4′. Director: Momo Takenoshita
07. Premier Amour
Greece 2019. Fiction. 15′. Director: Haris Raftogiannis

SWF 2021 | Queer Short

17 czerwca 2021, Czwartek

KontenerART

Start: godz. 22:00

Warsztaty w ramach Festiwalu Short Waves 2021

PONIEDZIAŁEK, 14.06.2021

18:00 (90’) | Fair Play: Ciałopozytywność – jak o niej mówić żeby się nie pogubić? | MY | zapisy I PL

Warsztaty prowadzone przez Ulę i Natalię, twórczynie Vingardium Grubiosa, pierwszego polskiego podcastu o grubości i jej społeczno-politycznym kontekście. Podczas warsztatu osoby uczestniczące poznają obszary pojęciowe wykorzystywane do mówienia o ciałopozytywności i nauczą się jak rozróżniać pojawiające się w mediach treści związane z ciałopozytywnością jako ruchem społecznym, popciałopozytywnością i zabiegami marketingowymi, które udają ciałopozytywność. W trakcie spotkania będziemy pracować narzędziami online i offline, wykorzystując przykłady z mediów i angażując swoją intuicję.

Prowadzenie: Urszula Chowaniec, Natalia Skoczylas – twórczynie podcastu Vingardium Grubiosa.

Urszula Chowaniec – Jestem naturalizowaną Łodzianką, marketerką, blogerką, edukatorką, feministką, publicystką, mamą i okazjonalnie modelką plus size. Od 2016 prowadzę bloga galantalala.pl, którego zaczęłam dlatego, że nikt w polskim internecie nie pisał wcześniej, że bycie grubym to nie koniec świata.

Natalia Skoczylas – Przede wszystkim działaczka feministyczna i edukatorka antyprzemocowa, zawodowo związana z III sektorem. Współorganizowała demonstracje, występowała w teatrze, a teraz koordynuje projekty aktywizujące społecznie młodzież i stara się skończyć studia prawnicze. Godzi to wszystko z prowadzeniem konta na IG przy akompaniamencie ataków paniki.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/4502506166476438

PIĄTEK, 18.06.2021

17:30 (120’) | Hejter sam w domu – jak zatrzymać mowę nienawiści w internecie? | Coworking | zapisy | PL

Warsztaty prowadzone przez przez edukatorów antydyskryminacyjnych Patryka Moszkę oraz Aleksandrę Jarocką na temat hejtu w sieci. W trakcie warsztatów nauczymy się rozpoznawać mowę nienawiści w sieci i poza nią. Porozmawiamy również o tym czym jest mowa nienawiści i jakie są jej konsekwencje, a także jak na nią reagować.

Prowadzenie: Aleksandra Jarocka, Patryk Moszka – edukatorzy antydyskryminacyjni.

Aleksandra Jarocka – Założycielka społecznego start-upu “Alleverse Edukacja Pozaformalna”, trenerka antydyskryminacyjna, prowadziła warsztaty antydyskryminacyjne w różnych poznańskich szkołach, a także w współpracowała z takimi organizacjami, jak Teach for Poland, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Bezlik, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Szansa”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza. Podczas jej warsztatów nie ma tematów tabu, jej ulubioną metodą pracy jest uczenie się przez doświadczenie. Jest absolwentką programu Global-In Fellowship (2017 rok) oraz członkinią sieci Global Changemakers Network. W marcu 2021 roku została finalistką konkursu „25przed25” Forbes Polska w kategorii „Wspieranie różnorodności”.

Patryk Moszka – Edukator antydyskryminacyjny, działacz społeczny i mentor w szkole demokratycznej Gromada. Współpracował z wieloma poznańskimi organizacjami pozarządowym i kolektywami, m.in.: Stowarzyszeniem Lepszy Świat, CIM Horyzonty, Sceną Roboczą, Komitetem Ochrony Praw Dziecka czy Migrant Info Point i Poznańską Garażówką. Wspólnie z innymi działacz(k)ami i społecznymi współtworzy projekty równościowe na rzecz różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Współkoordynował projekt Critical Creation oraz był częścią Generatora Malta przy Festiwalu Malta w Poznaniu.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/4502506166476438

SOBOTA, 19.06.2021

13:30 (90’) | Fair Play: Datanomia | Coworking | zapisy | PL

Warsztaty prowadzone przez poznańską artystkę Agnieszkę Pokrywkę, mieszkającą i pracującą w Helsinkach, na temat prywatności w sieci. Wraz z uczestnikami porozmawiamy o tym jak nasze dane stają się własnością innych i przejdziemy przez szereg praktycznych ćwiczeń, podczas których postaramy się uczynić nasze smartfony bardziej bezpiecznymi przedmiotami codziennego użytku. Będziemy zmieniać zarówno ustawienia w urządzeniach, jak i własne nawyki.

Prowadzenie: Agnieszka Pokrywka – artystka multidyscyplinarna.

Agnieszka Pokrywka – Jest multidyscyplinarnie wykształconą artystką w zakresie filmu animowanego i krytyki sztuki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz symulacji komputerowych i fizyki (Politechnika Poznańska). Szczególnie interesuje ją tworzenie wieloperspektywicznych narracji opowiadających na nowo stare historie. Na co dzień współpracuje z komputerami, bakteriami i ludźmi. Dotychczas jej prace brały udział w ponad 70 wystawach i festiwalach filmowych na 5 kontynentach. Współtworzy kolektyw Super Eclectic.

Więcej informacji znajdziesz tu:

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/4502506166476438

Więcej informacji na temat wydarzeń edukacyjnych i branżowych tutaj: LINK.

Pełny program 13. Short Waves Festival 2021 w formacie PDF do pobrania tutaj: LINK.

Karnety z dostępem do programu online już w sprzedaży: https://shortwaves.filmchief.com/hub?back=browse

Informacje o karnetach na wydarzenia stacjonarne, pojedynczych biletach, akredytacjach branżowych oraz bezpłatnych wejściówkach na stronie https://shortwaves.pl/bilety/

Zachęcamy do śledzenia bieżących newsów ze świata krótkiego kina i Short Waves za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu:

Facebook / @festivalshortwaves
Instagram / @short_waves

Twitter / @short_waves
YouTube / @shortwavesfestival

Kontakt:

Koordynatorka programu branżowego i edukacyjnego:

Judyta Słomian

judyta.adarte@gmail.com

PR i komunikacja Short Waves Festival | Rzecznik prasowy festiwalu

Karolina Sienkiewicz

media@adarte.pl / tel: 600 271 634

Sprawdź też!

Dodaj komentarz