Dobór prezerwatyw, czyli jak znaleźć swój rozmiar

Prezerwatywy są aktualnie najpopularniejszą, najtańszą i najłatwiej dostępną formą antykoncepcji, możecie je dostać w sex shopie, ale też w aptece czy zwykłym sklepie. Dodatkowo jest to jedyny rodzaj antykoncepcji, który chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Pomimo tego wciąż bardzo duża część osób nie jest świadoma, że na rynku występują różne rodzaje oraz rozmiary kondomów, dzięki czemu można je idealnie dopasować do penisa, a tym samym zwiększyć swoją wygodę oraz bezpieczeństwo.

Gdy rozmiar prezerwatywy nie pasuje

Standardowym rozmiarem większości prezerwatyw jest około 53-56mm, są one często określane jako uniwersalne, jednak wcale tak nie jest. Żaden penis nie jest uniwersalny, więc prezerwatywy też takie być nie mogą ;). Każdy członek jest inny, może mieć różną długość oraz szerokość, więc zabezpieczenie powinno być dobierane indywidualnie do tych wymiarów.

Gdy podczas seksu czujecie, że jest Wam niewygodnie, to często oznaka, że gumka jest źle dobrana.

Jeżeli używacie zbyt małych prezerwatyw, możecie odczuwać dyskomfort oraz nieprzyjemny ucisk na długości członka. Stąd też bierze się mit o niewygodnych prezerwatywach, które przeszkadzają w odczuwaniu przyjemności. W tym przypadku wzrasta również ryzyko pęknięcia jej powłoki. Natomiast z drugiej strony, zbyt duży kondom będzie się marszczyć oraz zsuwać w trakcie stosunku.

W obydwu przypadkach skuteczność antykoncepcji jest mniejsza, zarówno pod kątem zajścia w nieplanowaną ciążę, jak i w zakresie ochrony przed infekcjami.

Aktualnie na rynku możecie znaleźć szeroką gamę rozmiarów – od 45mm do 72mm. Dlatego też warto dobrać odpowiedni, który zapewni bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania w trakcie seksu.

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Żeby wybrać odpowiednie gumki należy zmierzyć penisa w stanie pełnej erekcji, gdyż w innym przypadku pomiar nie będzie dokładny. Można użyć do tego dowolnej, miękkiej miarki krawieckiej lub kawałka sznurka tudzież nitki, której długość następnie można zmierzyć zwykłą linijką. Najwygodniejszą pozycją do pomiaru będzie pozycja stojąca.

Obwód członka należy zmierzyć w trzech miejscach – u podstawy, pod żołędzi oraz pośrodku trzonu. Wyciągnięcie średniej z tych trzech pomiarów pozwoli uzyskać dosyć dokładny obwód, który należy następnie porównać do wymiarów podanych przez producenta. Każdy obwód odpowiada konkretnemu rozmiarowi prezerwatywy, jednak mogą się one delikatnie różnić u różnych producentów.

Kolejnym parametrem, który należy zmierzyć, jest długość członka w stanie wzwodu. Tutaj wykonujemy pomiar od podstawy penisa do zakończenia żołędzi. Długość jest raczej drugorzędnym parametrem, ponieważ większość prezerwatyw ma wymiar 180-200mm, jednak trafiają się również dłuższe, które mają 220mm.

Jeżeli pomimo prób zmierzenia penisa, wciąż nie wiecie jaki macie rozmiar lub wahacie się pomiędzy dwoma, warto po prostu spróbować dwóch opcji i sprawdzić, która będzie dla Was odpowiednio dopasowana i wygodna.

Gdzie znaleźć informacje o rozmiarze?

Większość producentów nie podaje konkretnego wymiaru z przodu opakowania. Czasami możecie spotkać się z tym, iż przy nazwie jest informacja, że jest to produkt „XL” lub „XXL”, jednak nie zawsze jest to prawda.

Dokładne dane dotyczące materiału, lubrykacji oraz właśnie rozmiaru znajdziecie przeważnie z tyłu opakowania. Najczęściej znajdziecie tam takie parametry jak szerokość/średnica oraz długość. Szczegółowe informacje możecie również wyszukać na stronie producenta. Natomiast jeżeli nie widzicie nigdzie konkretnych danych, prawdopodobnie są to standardowe prezerwatywy w rozmiarze 53-56mm oraz długości 180mm.

Na naszym blogu znajdziesz także inne artykuły na temat prezerwatyw:

Prezerwatywy: krótka historia gumki

Wirus – Ach to Ty

Sprawdź też!

Dodaj komentarz