seksualność w związku

Seksualność w długoletnich związkach

Bycie w długoletnim związku przeważnie wiąże się ze spadkiem pożądania oraz zmniejszeniem libido. Codzienne obowiązki, praca, stres oraz rutyna nie pomagają w udanym życiu seksualnym. Jest to tak naprawdę całkiem normalny proces, który prędzej czy później następuje, jednak pomimo wszystko budzi on bardzo dużo niepokoju i wątpliwości.

Zmiany pożądania często wywołują negatywne emocje oraz stres. Dochodzi do tego zamartwianie się czy wszystko jest w porządku oraz jak poradzić sobie z tą sytuacją. Wszyscy chcemy, żeby libido było zawsze na najwyższym poziomie przez cały okres trwania relacji, co jest niestety niemożliwe.

Zmiany libido

Na samym początku znajomości bądź relacji organizm wytwarza niezwykle duże ilości hormonów, które odpowiadają za szczęście, pożądanie oraz adrenalinę. Jest to spowodowane nową sytuacją, odkrywaniem drugiej osoby oraz ciekawością. Przekłada się to najczęściej na wysokie libido oraz częsty seks. Również podniecenie się w towarzystwie drugiej osoby jest dużo szybsze.

Z biegiem czasu relacja się stabilizuje, a co za tym idzie, stabilizują się również wytwarzane hormony. Jeżeli doświadczacie stałego spadku libido, warto również udać się do specjalisty, który wykluczy niedobory lub choroby.

Komunikacja

Jeżeli ze zdrowiem wszystko jest w porządku i jest to po prostu klasyczny spadek pożądania, to możecie zacząć działać. Tutaj konieczna jest szczera komunikacja z osobą partnerską, ponieważ ta sytuacja również jej dotyczy. Porozmawiajcie o tym jak postrzegacie sytuację spadku pożądania, czy chcecie coś zmienić w tej kwestii, czy macie jakieś oczekiwania.

Warto uświadomić sobie, że faza „miesiąca miodowego”, która występuje na początku związku… No właśnie, występuje tylko na początku związku i nie ma w tym nic złego. Nie musicie wymagać od siebie zawsze takiej samej sprawności seksualnej. Często danie sobie trochę luzu oraz czasu jest bardzo dobrym sposobem na przywrócenie pożądania.

Należy również pamiętać, że w każdej relacji są odrębne jednostki, które mają odrębne potrzeby. Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach, o swoich potrzebach oraz o swoich odczuciach. Pozwoli to na lepsze zrozumienie drugiej strony, a także ustalenie jakie kroki możecie podjąć w przyszłości.

Rozwój seksualności oraz zmiana podejścia

Jeżeli wszystkie strony relacji twierdzą, że chciałyby coś zmienić, to warto podjąć odpowiednie kroki w tym kierunku. Spróbujcie zwiększyć priorytet Waszego życia seksualnego, zarezerwujcie sobie czas tylko dla siebie, co pozwoli na lepsze budowanie intymności. Jeśli macie problem ze znalezieniem czasu na spontaniczny seks, możecie spróbować planowania. Jest to super opcja, która pozwala Wam na ustalenie pewnej regularności oraz motywuje do znalezienia czasu!

Skuteczne będą także różnego rodzaju urozmaicenia, np. zmysłowe masaże z pachnącymi olejkami, wspólne kąpiele, ale też testowanie gadżetów! Kierujcie się swoimi preferencjami! Jest to świetna okazja do realizowania fantazji seksualnych, przebieranek czy przetestowania pierwszej zabawki erotycznej.

Pamiętajcie, że w akcie seksualnym bierze udział kilka jednostek, które mają indywidualne preferencje. Realizujcie wzajemnie swoje potrzeby (oczywiście konsensualnie!), rozmawiajcie o tym, co Wam się podobało, a co chcielibyście zmienić. Pielęgnujcie swoją relację, jednak nie naciskajcie na nic, nie wymagajcie natychmiastowej zmiany i nie róbcie komuś wyrzutów, jeżeli nie ma na coś ochoty.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz