Co warto wiedzieć o seksie w czasie menstruacji?

Rozmawianie o seksie jest coraz popularniejsze, ale okres wciąż stanowi temat tabu. W reklamach dalej możemy zobaczyć niebieską ciecz udającą krew menstruacyjną, a w szkole mówi się w sumie tylko o tym, że kiedyś przyjdzie okres.

Z tego powodu wiele osób wciąż traktuje menstruację jako coś kontrowersyjnego lub obrzydliwego, pomimo że jest to naturalny stan fizjologiczny organizmu. Ale prawdopodobnie największe zmieszanie wywołuje temat seksu w czasie miesiączki. Narosły tu różne mity, od nieczystości, po brak możliwości zajścia w ciążę w tym konkretnym czasie. A co tak naprawdę należy wiedzieć o seksie w trakcie menstruacji?

Zmiany w libido podczas miesiączki

W tej kwestii istnieje podział na dwie drużyny. Część osób ma wtedy zwiększony popęd seksualny i często łatwiej osiąga orgazmy, a pozostałe osoby wolałyby się zaszyć pod kocykiem z herbatą i nie mają one ochoty na jakąkolwiek formę aktywności seksualnej. Najważniejsze jest słuchanie swojego ciała i nierobienie niczego wbrew sobie!

Bóle menstruacyjne a seks

Według Women’s Health Concern około 80% kobiet doświadcza bólu w czasie okresu. Przeważnie jest to ból podbrzusza, ale równie uciążliwe są bóle głowy czy dolnego odcinka pleców. Jest to czynnik, który bardzo często nie pozwala na normalne funkcjonowanie, a co dopiero uprawianie seksu lub masturbację.

Badania opublikowane w 2018 roku przez Journal of Women’s Health udowadniają, że seks w czasie okresu może mieć bardzo pozytywny wpływ na skurcze menstruacyjne. Orgazm potrafi skutecznie łagodzić skurcze oraz rozluźnić mięśnie. Dodatkowo uwalniane są hormony, które działają jako środki znieczulające i rozluźniające, np. endorfiny oraz oksytocyna.

Chciałam jednak zauważyć, że nie jest to metoda dla wszystkich. U części osób może zdarzyć się tak, że szczytowanie zwiększy odczuwalność skurczy lub je wywoła.

Seks podczas okresu – a co z infekcjami?

W ciągu pierwszych dni miesiączki można zauważyć spadek odporności całego organizmu. Niestety, ale również szyjka macicy oraz pochwa mogą być bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje, dotyczy to również np. wirusa HIV.

Dlatego też, jeżeli jesteście osobami, które mają tendencję do infekcji, warto w tym czasie zadbać o zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, a także pamiętać o wcześniejszym prysznicu.

Jeżeli na co dzień nie borykacie się z tym problemem, to tak naprawdę w czasie miesiączki ryzyko powracających infekcji wciąż będzie niewielkie. Oczywiście nadal prezerwatywa oraz konsultacja z ginekologiem będą najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

menstruacja co to jest

Aspekt higieny i… estetyki

To jest chyba najbardziej kontrowersyjny punkt. Wciąż można spotkać się ze stwierdzeniami, że okres jest nieczysty i niehigieniczny. Przypominam, że jest to naturalny stan fizjologiczny osób z macicami. Połowa naszego społeczeństwa miała, ma lub będzie mieć kiedyś okres, dlatego powinniśmy się z nim oswajać, zamiast twierdzić, że jest obrzydliwy.

Krew menstruacyjna jest całkowicie aseptyczna, oznacza to, że nie ma w niej bakterii i nieczystości. Jest to po prostu mieszanina krwi, śluzu i złuszczającej się błony śluzowej.

Aspekt nieczystości okresu już mamy wyjaśniony. Zostaje nam aspekt estetyki, który jest dosyć ciężki. Nie powinniśmy brzydzić się krwi, jednak są osoby, które po prostu nie lubią jej widoku. Nieważne czy to kres menstruacyjna, czy krew pobierana podczas morfologii. Niektórzy po prostu nie lubią tego, że mogą pobrudzić pościel i siebie. Są też osoby, dla których miesiączka będzie ciekawym, dodatkowym bodźcem. Jest to po prostu kwestia osobistych preferencji.

Dla osób, które niekoniecznie chcą prać prześcieradło po każdym seksie fajnie sprawdzą się np. tampony gąbki. Można ich używać bez problemu podczas stosunku tradycyjnego, pettingu, seksu oralnego, używania strap-ona oraz innych zabawek, są tak samo chłonne jak zwykłe tampony i dodatkowo prawie niewyczuwalne.

Okres jako antykoncepcja?

Nie! Miesiączka nie daje żadnej pewności, jeżeli chodzi o ochronę przed ciążą. Jest to kwestia długości cyklu oraz regularności cyklu, dlatego faktycznie, część osób ma dużo mniejszą szansę na zapłodnienie w tym czasie, ale u niektórych ta szansa będzie całkiem spora. Wcześniej wspomniane tampony gąbki również nie są metodą antykoncepcji! Warto więc stosować dodatkowe zabezpieczenie, które Wam odpowiada.

Źródła:

https://www.womens-health-concern.org/

https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jwh.2017.6732

Sprawdź też!

Dodaj komentarz