dilatory medyczne

Czym są dilatory i jak ich używać?

Dilatory nie są zbyt popularnym tematem, gdyż przeważnie problemy związane z seksem wciąż są w dużej mierze wstydliwe. Dolegliwości, które dotyczą stref intymnych nie są najchętniej poruszanym tematem, dodatkowo często są bagatelizowane, pomimo odczuwanego dyskomfortu. Dotyczy to również bólu odczuwanego podczas stosunku, który mogą odczuwać osoby z wulwą. Ból ten nie dotyczy tylko i wyłącznie penetracji członkiem, ale może być również odczuwalny podczas aplikacji kubeczka menstruacyjnego, tamponów lub podczas badania ginekologicznego. I właśnie w takich przypadkach dilatory mogą okazać się bardzo pomocnym narzędziem.

Czym są dilatory?

Dilatory nie są klasycznymi zabawkami erotycznymi, gdyż ich głównym przeznaczeniem nie jest sprawianie przyjemności, a pomoc przy odczuwanych bólach. Dilatory najczęściej mają podłużny kształt bez wypustek, często zbliżony do stożka lub niewielkiego dilda. Mogą być dłuższe lub krótsze, całkowicie proste lub delikatnie zakrzywione. Wybór powinien być skonsultowany z osobą zajmującą się fizjoterapią uroginekologiczną lub ginekologiem/ginekolożką.

Najczęściej można spotkać się z zestawami progresywnymi, gdzie do wyboru mamy kilka różnych rozmiarów dilatorów. Rozmiar powinien być dobrany do danej osoby i konkretnego problemu. Na początku przeważnie stosujemy najmniejsze dilatory i dopiero powoli i stopniowo przechodzimy do trochę większych rozmiarów.

Warto również zwrócić uwagę na materiał oraz dodatkowe udogodnienia. Produkty te mają styczność z błoną śluzową, dlatego powinny być wykonane z bezpiecznego dla ciała silikonu. Niektóre dilatory będą mieć dodatkowo dołączony niewielki stymulator, który wprawi dilator w wibracje, np. Zestaw Isabelle Set Calexotics.

dilatory medyczne
Calexotics Inspire Silicone Dilator 5pcs Set

Dla kogo przeznaczone są dilatory?

Produkty te służą głównie do delikatnego, stopniowego rozszerzania pochwy. Dlatego sprawdzą się u osób, które mają spięte mięśnie dna miednicy, przez co odczuwają dyskomfort w czasie aplikacji czegokolwiek do pochwy. Również u osób cierpiących na pochwicę dilatory mogą przynieść zdecydowaną poprawę. Powolne wprowadzenie dilatorów do terapii seksuologicznej oraz fizjoterapeutycznej może umożliwić penetrację oraz całkowicie wykluczyć odczuwany ból. Dilatory sprawdzą się również u osób, które przeszły operacje ginekologiczne, cierpiących na zrosty i zbliznowacenia, a także u osób, które przeszły korektę genitaliów.

Jak używać dilatorów?

Na początku należy sięgnąć po najmniejszy możliwy rozmiar, który nie będzie sprawiać dyskomfortu czy bólu. Dopiero po jakimś czasie, również najlepiej po konsultacji z osobą zajmującą się fizjoterapią uroginekologiczną, można stopniowo zwiększać rozmiar. Dilatory przeważnie należy stosować codziennie przez kilka minut, jednak konkretne zalecenia także powinna podać osoba zajmująca się terapią i leczeniem.

Dildator można aplikować tak naprawdę w dowolnej pozycji, najważniejszy jest komfort. Przeważnie najlepiej sprawdza się pozycja leżąca lub stojąca, z jedną nogą uniesioną w górę. W trakcie aplikacji najlepiej używać lubrykantu na bazie wody, który ułatwi wsunięcie dilatora i pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych otarć.

Sprawdź też!

Dodaj komentarz