Post Pxrn Film Festiwal Warsaw / Body. Art. Society

Post Pxrn Film Festival Warsaw / Body. Art. Society.

7–12 czerwca 2022 r.

Warszawa, Kino Muranów

Post Pxrn Film Festival Warsaw / Body. Art. Society. jest nowym wydarzeniem kulturalnym pokazującym różne sposoby patrzenia współczesnych artystek i artystów wizualnych na ciało, cielesność i seksualność. Od 7 do 12 czerwca 2022 r. w warszawskim Kinie Muranów zostanie pokazanych prawie 300, przede wszystkim krótko- i średniometrażowych, filmów z całego świata pogrupowanych w 45 bloków tematycznych. Pokazom – na ponad 100 seansach – będą towarzyszyły dyskusje z twórcami i twórczyniami, debaty, warsztaty i performance.

Dlaczego taki festiwal?

Trudno nie zdawać sobie sprawy czym jest widzialność naszego własnego ciała.

Trudno nie zdawać sobie sprawy, że mamy pełne prawo do dokonywania wyborów dotyczących tej widzialności.

Trudno nie zdawać sobie sprawy, że nasze ciało należy do nas.

Ale być może trudno  zrozumieć, że ktoś nam to prawo odbiera. I dzieje się to właśnie teraz: nasze ciała przestają należeć do nas i zaczynają funkcjonować jedynie jako polityczna substancja służąca do jeszcze sprawniejszego formatowania i zarządzania – bez refleksji, samoświadomości i samo-etyki. Ostatnio nazywa się to „putinizacją” społeczeństwa, choć oczywiście terminów, których można użyć, jest znacznie więcej: biowładza zawsze będzie totalitarna, zwłaszcza, gdy wspiera ją religijny fundamentalizm.

Post Pxrn Film Festival Warsaw / Body. Art. Society. to niezależna inicjatywa artystyczna, która nie tylko próbuje powyższą sytuację zasygnalizować i opisać, ale także pokazać narzędzia służące społecznej zmianie. A przede wszystkim dać wsparcie i odwagę wszystkim tym, którzy nie godzą się na to, co politycy i kościół mają obecnie do zaoferowania. Tym, którzy nie godzą się na coraz drastyczniejsze ograniczanie, zarówno ekonomicznych jak i reprodukcyjnych, praw kobiet. Na brak edukacji seksualnej w szkołach. Na zastraszanie młodych ludzi przez religijnych fundamentalistów. Na samobójstwa nastolatków z powodu społecznego opresjonowania ich seksualności. Na to wszystko, co dzieje się w XXI wieku w środku Europy.

Twórcy festiwalu celowo i świadomie wybrali język dogłębnie opisujący problem. Seksualność, odzyskanie ciał, ich wolność, widzialność  i duma z tego jakie są – są podstawą demokratyzacji społecznej, fundamentem tolerancji i punktem wyjścia do budowy społeczeństwa opartego na wartościach wspólnoty, a nie władzy.

Program festiwalu

W programie festiwalu znalazł się prawie 300, przede wszystkim krótko- i średniometrażowych, filmów z całego świata pogrupowanych w 45 bloków tematycznych.

7 czerwca 2022 r. festiwal otworzy argentyński film „El triunfo de Sodoma” zrealizowany przez Goyo Anchou (główna nagroda podczas PFFB 2021 w Berlinie), będący zarówno opowieścią o miłości, jak i radykalnym społecznie obrazem mocno osadzonym w opresyjnej politycznej rzeczywistości.

Z tegorocznego Berlinale na PPFFW trafiły: austriacki „Mutzenbacher” Ruth Beckermann, nagrodzony główną nagrodą w sekcji Encounters oraz pokazywany w konkursie głównym That Kind of Summer” Kanadyjczyka Denisa Côté – które określą granice jakie stawia kino arthousowe w pokazywaniu i opowiadaniu o seksualności.

Wybrane na festiwal filmy powstały jednak w większości poza głównym nurtem kina arthousowego, są niezależne od rynku i krytyki, mocno zaangażowane politycznie i społecznie, radykalne i bezkompromisowe, mówiące własnym językiem i odważne artystycznie.

Pokazują także różnorodne podejście do ciała i seksualności –  od dzieł czołowych skandynawskich feministycznych artystek Marit Östberg i Joanny Rytel, po twórczość pochodzącego z Kanady queerowego reżysera Bruce‘a LaBruce.

Podczas PPFFW będzie miała miejsce warszawska premiera filmu „Boylesque”w reżyserii Bogny Kowalczyk, który został niedawno nagrodzony na Hot Docs Festival w Toronto i będzie pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Bohaterką tego filmu jest Lulla la Polaca, najstarsza polska drag queen.

Tematy bloków filmowych to między innymi: „Cnoty niewieście” (czyli co to właściwie oznacza w XXl wieku), „Piekło edukacji” (to trochę pomoc ministerstwu edukacji), „Seksualne jest polityczne” (prezentacja strategii artystycznych skupujących się na polach wspólnych dla polityki i seksualności), „Portrety intymności” (zestaw inspirujących dokumentów dotykających bardzo prywatnych obszarów).

Będą też bloki pokazujące różne strategie artystyczne dotyczące cielesności i pracy z cielesnością: „Zwiąż mnie i rozwiąż”, „Fetysz przyjemności” oraz bardzo aktualny – choć powstały w ciągu ostatnich kilku lat – blok ukraiński „Niekończąca się historia choroby”, poświęcony AntiGonnie, jednej z najbardziej radykalnych artystek ukraińskich, laureatce prestiżowej nagrody Pinchuka w 2020 roku.

Nie zabraknie bloków podejmujących aktualne problemy: „Zmierzch antropocenu” (filmy i prace eksplorujące tematy zmian klimatycznych i natury, oczywiście również w kontekście ciała i seksualności) lub – skupiony wokół obecnej sytuacji politycznej blok „Nie lękajmy się”.

Będą także  zestawy filmów przygotowane przez kuratorki i kuratorów bliźniaczych festiwali w Berlinie i w Wiedniu.

Blok „Zdarzenia Wirtualne” został specjalnie przygotowany na PPFFW przez studentki i studentów warszawskiej ASP.

Cykl paneli będzie szukał odpowiedzi na pytanie dlaczego intymność jest jednym z najważniejszych paradygmatów XXI wieku.

Warsztaty zaś pozwolą na oswajanie się z ciałem, otwartością na dotyk i  budowaniem bliskości.

Miejscem integracji i zabawy, działań performatywnych oraz spotkań muzycznych będzie klub festiwalowy w Kinie Muranów.

Post Pxrn Film Festival Warsaw / Body. Art. Society. to kolektywna inicjatywa Romana Gutka, Agi Szreder i Rafała Żwirka.

Organizatorem Post Pxrn Film Festival Warsaw jest Post Fundacja – organizacja non–profit.

Festiwal nie ma wsparcia finansowego żadnych polskich instytucji publicznych.

MECENAT
Austriackie Forum Kultury, Embassy of The Kingdom of The Netherlands, Związek Studencki Wiedeń

PARTNERZY
Krytyka Polityczna, Good4Frame

MATRONATY
Instytut Pozytywnej Seksualności, Fundacja Trans-Fuzja, Kobiety Filmu, Kinky Winky, Lula Pink, Girls Watch Porn, Sex Work Polska, Madame Q, Insatiable Pictures, Carre Rose, Vesperal Studio, Thousand Faces

PATRONI/ MATRONAT MEDIALNY
Notes Na 6 Tygodni, Art Monitor, Anywhere, newonce, Dwie Dupy o Dupie, Girl’s Room

Praktyczne informacje

Kino Muranów

Gen. Andersa 5, 00-147 Warszawa

tel.: +48 22 635 30 78

kontakt@kinomuranow.pl

www.kinomuranow.pl      

 

Wszystkie filmy będę prezentowane z polskimi napisami, natomiast filmy nieanglojęzyczne także z angielskimi napisami.

 

Program festiwalu dostępny jest na stronach www.ppffw.pl oraz www.kinomuranow.pl

Bilety można kupić na stronie www.kinomuranow.pl oraz w kasach kina.

 

Więcej informacji: https://ppffw.pl/ 

Podcast Nie lękajmy się : https://ppffw.pl/index.php/podcast/

 

Kontakt dla mediów

Ewa Muszkiet

rzeczniczka prasowa Post Pxrn Film Festival Warsaw

e-mail: ewa.muszkiet@ppffw.pl 

 

 

Sprawdź też!

Dodaj komentarz